Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Safari Park Dvůr vystavil věci a ilustrace Joy Adamsonové

7. 7. 2020

page.Name
Safari Park Dvůr Králové nad Labem vystavil osobní věci a ilustrace od ochránkyně přírody a spisovatelky Joy Adamsonové. Zoo tím připomíná letošní 110. výročí narození ženy, kterou nejvíce proslavila kniha Volání divočiny. Výstava, jejíž součástí jsou i panely přibližující život opavské rodačky Adamsonové, je k vidění denně v pasáži pavilonu šelem v klasické části safari parku v těsném sousedství gepardů nebo levhartů.

"Většina lidí si v souvislosti s Joy Adamsonovou představí lvici Elsu nebo gepardici Pippu. My jsme se rozhodli připomenout, že paní Joy byla mnohem všestrannější osobností, navíc s kořeny v dnešní České republice," uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Výstavu safari park připravil se Zuzanou Beranovou, která je autorkou životopisu Joy Adamsonové. Vystaveny jsou například Adamsonové večerní šaty zlaté barvy z obchodního domu Harvey Nichols nebo její deník. K vidění jsou i výtisky knih Joy a George Adamsonových, dobové propagační materiály k filmu Volání divočiny a také několik ilustrací.

Adamsonová se narodila 20. ledna 1910 v Opavě. Příběh o lvici Else, kterou vychovala a vrátila do divočiny, se stal i filmovým trhákem, ale zejména upozornil miliony lidí na osud velkých afrických šelem. Adamsonová přispěla i k tomu, že zoo vytvořily příznivější podmínky pro zvířata, a založila několik národních parků v Africe, kde strávila většinu života.

Je také autorkou asi 700 botanických kreseb a obrazů příslušníků jednotlivých kmenů v Keni, jež jsou dosud základem expozice národního muzea v Nairobi. Adamsonová zemřela v lednu 1980 v keňském národním parku Shaba, kde ji zabil jeden z jejích zaměstnanců.

ČTK
Foto: Michal Šťastný/Safari Pak Dvůr Králové