Neděle

3. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Tři lvíčata narozená ve dvorské zoo jsou samice

28. 7. 2020

page.Name
Tři mláďata lvů berberských narozená 5. července v zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem jsou samice a všechna jsou zdravá. ČTK to v úterý řekla mluvčí safari parku Markéta Grúňová. Dvorský safari park i s novými přírůstky chová devět lvů berberských, kteří už ve volné přírodě nežijí.

Matkou mláďat je tříletá Khalila, která o ně pečuje v zázemí chovného zařízení v pavilonu lvího safari. „I nadále se o ně vzorně stará. Lvíčata již otevřela oči a pomalu začínají objevovat nejbližší okolí. Kdy však vyjdou na dvorek a budou tak k vidění návštěvníky, zůstává pouze na nich a lvici. Ošetřovatelé odhadují, že k vidění by mohla být v září,“ uvedla Grúňová. Ve Lvím safari mohou návštěvníci sledovat zbytek dvorské smečky, provoz zůstává nezměněný.

Odborníci při prvních preventivních kontrolách všechna mláďata také zvážili. Mladé lvice váží 3,25 kg, 3,13 kg a nejmenší 2,34 kg. „První preventivní kontroly prokázaly, že všechna mláďata jsou samice, z nichž ta nejmenší projevuje z pohledu ošetřovatelů nevrlou povahu,“ uvedl zoologický ředitel dvorského safari parku Jaroslav Hyjánek.

Ošetřovatelé podle něj nemají možnost skupinu sledovat na kamerách, ale pouze vizuálně z provozní chodby. Khalila se totiž rozhodla vrh přestěhovat a odnesla své potomky do jiného boxu. „I nadále se projevuje jako výborná matka, a tak nemáme důvod k velkým obavám. Občasné kontroly z chodby toleruje bez potíží,“ uvedl Hyjánek.

Mladé lvice ve Dvoře Králové nezůstanou. O jejich novém domově rozhodne koordinátor evropského chovu. „Stane se tak ve chvíli, kdy se zcela osamostatní a budou se moci samy zapojit do reprodukce,“ uvedla Grúňová.

Chov lva berberského v licencovaných zoologických zahradách se řídí doporučeními koordinátora Evropského záchovného programu (EEP). Ten doporučuje spojování vhodných jedinců a přesuny nebo umisťování mláďat s cílem dosažení co nejvyšší genetické pestrosti populace, která je zásadní pro přežití druhu.

Tříletá samice Khalila přivedla na svět tři mláďata již loni v květnu. Tehdy to byl po 30 letech první odchov lvů berberských ve Dvoře Králové nad Labem. Chovatelé později jednoho ze dvou samců utratili, zbylá dvě mláďata z loňského vrhu zoo nadále chová. Také tato obě mláďata skupinu v budoucnu opustí.

Lev berberský už z volné přírody zcela vymizel. V minulosti obýval tento velký poddruh lva pustinného severní Afriku. Právě tam, ve zvěřinci marockého krále, přežily desítky lvů, jejichž mláďata se postupně rozšířila do zoologických zahrad.

ČTK
Foto: Lukáš Pavlačík/Safari Park Dvůr Králové