Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V královédvorské zoo se vylíhli dva vzácní hadilovové

27. 7. 2020

page.Name
Mimořádný úspěch si připsali ošetřovatelé ptáků Safari Parku Dvůr Králové. Chovný pár hadilovů písařů pečuje v pohodlí zázemí o dvě mláďata. Tento druh se v lidské péči rozmnožuje zcela výjimečně a dvorský safari park byl první, komu se to v Česku a na Slovensku povedlo.

„Další úspěšná snůška potvrzuje, že jsme zcela zvládli problémy, s kterými se chov v lidské péči obvykle potýká. Hadilovi jsou v dospělosti citliví na vyrušování či přesuny,“ vysvětluje zoolog Michal Podrházský, jehož týmu se odchov podařil. Hadilovata, která se vylíhla 2. a 5. července, nyní čeká zevrubná prohlídka včetně vážení a určení pohlaví.

Odchovy hadilovů jsou stále mimořádné, v uplynulém roce se podle dostupných údajů vylíhlo v zoologických zahradách na celém světě pouze sedm mláďat. Odchov je cenný také proto, že oba rodiče pocházejí z transportu přímo z Afriky a zvířatům v lidské péči jsou tedy nepříbuzní. Život tráví v pohodlí zázemí, při troše štěstí je ale možné zahlédnout je ve voliéře, která přiléhá k výběhu buvolců, kudu velkých a jeřábů v klasické části safari parku. „Právě klid a stálé stanoviště se ukazují jako klíčové,“ doplňuje Michal Podhrázský.

Hadilov písař dostal své české (ovšem i vědecké jméno) podle prodloužených per na zátylku, která připomínají náčiní starých písařů. Také druhové jméno hadilov má opodstatnění: ptáci v přírodě loví hady poměrně často, troufnou si i na ty jedovaté. Zabíjejí je pomocí mimořádně dlouhých a silných nohou.

„Ve volných výbězích je proto možné vidět jen mladá zvířata. Jakmile ptáci dospějí, jsou přesunuti do voliéry, která navazuje na zimoviště. Zde není nutné jedince odchytávat, stěhovat, nebo jim zastřihovat pera na křídlech a zamezit tak případnému úniku,“ pokračuje zoolog s tím, že hadilovové žijí v trvalých párech. Hnízdo si dospělí staví na keřích či nižších stromech a využívají ho po několik sezon za sebou.

O mláďata se starají oba rodiče, kteří se i střídají v sezení na vejcích. Protože dvorský pár v minulosti snůšku kvůli neopatrnosti opakovaně rozbil, jsou vejce odebírána a měněna za podklady. Vejce putují do umělé líhně. „Tady strávila 40 - 42 dnů ve zcela ideálních podmínkách. Před samotným líhnutím se mládě ve vejci začne ozývat. Jakmile se naklube, vracíme vejce zpět do hnízda a péči přebírají rodiče. Tento postup se nám osvědčil,“ uzavírá Michal Podhrázský.

Safari Park Dvůr Králové rozmnožil hadilovy poprvé v roce 2009. Od té doby se zde vylíhlo celkem 23 mláďat, ze kterých se podařilo úspěšně odchovat 15. Safari park se tím řadí mezi nejúspěšnější chovatele těchto dravců na světě. Senzačním se stal kombinovaný odchov ve spolupráci se Zoo Liberec v roce 2017. Tehdy pár hadilovů mládě odmítl, a tak jej odborníci podložili libereckým orlům bělohlavým. Ti mládě bez větších potíží odchovali.

(bog, tz-mgr)
redakce@trutnovinky.cz
Foto:
Michal Šťastný/ Safari Park Dvůr Králové