Neděle

3. března 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Ve dvorské zoo se narodili tři lvi berberští

10. 7. 2020

Ve dvorské zoo se narodili tři lvi berberští 0 snímků
V ZOO Dvůr Králové nad Labem se v neděli 5. července narodila tři mláďata lvů berberských. Celkem dvorský safari park i s novými přírůstky chová devět lvů berberských. Ve volné přírodě tento druh lva již nežije. ČTK to dnes řekla mluvčí safari parku Markéta Grúňová. Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu nosorožců či žiraf.

Matkou mláďat je tříletá samice Khalila, která tři mláďata přivedla na svět již loni v květnu. Tehdy to byl po 30 letech první odchov lvů berberských ve Dvoře Králové nad Labem. Chovatelé později jednoho ze dvou samců utratili, zbylá dvě mláďata z loňského vrhu zoo nadále chová. V budoucnu obě mláďata skupinu opustí.

O nové potomky se Khalila stará v zázemí chovného zařízení v pavilonu lvího safari. "Na určení pohlaví zoologové zatím čekají do první preventivní prohlídky, která bude v nejbližší době. Ošetřovatelé zatím vše pozorují pouze přes kameru," řekla mluvčí. Zbytek lví skupiny mohou návštěvníci zoo vidět ve lvím safari jako obvykle.

"Odchov v tuto chvíli probíhá dobře. Od samotného porodu probíhá zcela přirozeně a my do něj vůbec nezasahujeme. Situaci můžeme hodnotit pouze z pohledu na kamery v porodním boxu," uvedl zoologický ředitel safari parku Jaroslav Hyjánek. Z kamerových záběrů je podle chovatelů zřejmé, že všechna mláďata pijí a samice Khalila se o ně pečlivě stará. Jedno ze lvíčat je zřetelně menší než ostatní.

Zatím se podle chovatelů nedá odhadnout, kdy samice a mláďata začnou opouštět porodní box. Bude záležet pouze na jejich kondici a rozhodnutí. V první fázi budou vycházet na dvorky u pavilonu, kde se přes mříže budou seznamovat se zbytkem skupiny. "Až v situaci, že lvíčata budou schopná odolat případnému neomalenému chování sourozenců, spojíme je dohromady," uvedl Hyjánek.

Lev berberský už z volné přírody zcela vymizel. V minulosti obýval tento velký poddruh lva pustinného severní Afriku. Právě tam, ve zvěřinci marockého krále, přežily desítky lvů, jejichž mláďata se postupně rozšířila do zoologických zahrad.

Chov lva berberského v licencovaných zoologických zahradách se řídí doporučeními koordinátora Evropského záchovného programu. Ten doporučuje spojování vhodných jedinců a přesuny nebo umisťování mláďat s cílem dosažení co nejvyšší genetické pestrosti populace, která je zásadní pro přežití druhu.

ČTK
Foto: Safari Park Dvůr Králové/snímek ze záznamu kamer