Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

10°

Svátek má

Záchrana historického dědictví. Kasperovi opravují kapli ve Slavětíně

31. 7. 2020

Záchrana historického dědictví. Kasperovi opravují kapli ve Slavětíně 0 snímků
Slavětín je malá vesnice na severozápadě Jestřebích hor nedaleko Trutnova. Její pomyslnou dominantou je jednolodní kaple sv. Josefa, která však desítky let chátrala stejně, jako přilehlý hřbitov. Stav této historické stavby, jež byla v roce 1911 postavena zdejšími řemeslníky ze sbírky občanů, nedal spát úspěšnému trutnovskému podnikateli Rudolfu Kasperovi.

Ten se svou ženou Renatou totiž ve Slavětíně žije a není mu lhostejné, v jakém žalostném stavu se kaple dlouhá léta nacházela. Před časem se tedy společně rozhodli, že ji zachrání. „Myšlenka, že koupíme kapli sv. Josefa ve Slavětíně vznikla asi před pěti lety, když jsme zjistili, že byla obcí prodána za symbolickou jednu korunu. Potom uplynul nějaký čas, s kaplí se nic nedělo a byla ve stále horším stavu. Proto jsme se o tuto stavbu začali zajímat a říkali si, že by pro ten objekt bylo lepší, kdyby se o něj začal někdo starat,“ přiblížila první kroky k záchraně kaple Renata Kasperová. Nakonec se manželům Kasperovým kapli podařilo koupit v dražbě v letních měsících roku 2018.

Ukázalo se, že rekonstrukce zahájená po projektové přípravě v dubnu následujícího roku, byla velkou výzvou. Rozsáhlá přestavba rozpadající se ruiny s děravou střechou, bez oken, parapetů a vytrhanou podlahou přišla příslovečně za pět minut dvanáct. „Přestože jsem stavař, raději sázím na spolupráci s architekty a stavebními firmami. Hned na začátku jsme se rozhodli, že budeme spolupracovat s Atelierem Tsunami Náchod, který má velké zkušenosti s církevními stavbami,“ řekl Kasper. Autory přestavby jsou architekti Michal Ježek a stavař projektant Jan Řehák. Samotnou realizaci provádí společnost Stavebně dopravní Trutnov.

Kasperovi byli od začátku rozhodnuti, že nebudou dělat věrnou kopii kaple, ale zachovají pouze její základní obrysy a vznikne tak moderní stavba se soudobým interiérem. Kaple v právě probíhající rekonstrukci už má novou střechu s nerezovým křížem vyrobeným ve firmě Kasper Kovo, fasádu i okna. Provizorní dveře budou nahrazeny moderními skleněnými a změní se i interiér objektu. Kolem je nově uděláno odvodnění, je upraven okolní terén a hotovo je rovněž přístupové schodiště od silnice, která protíná obec. Součástí přestavby objektu byla i revitalizace hřbitova zarostlého trávou a náletovými dřevinami, stromy byly přerostlé a musely být prořezány. „Plánujeme, že hroby a jejich okolí necháme v přírodním stavu,“ uvedla Kasperová.

Rekonstrukce by měla být dokončena letos v srpnu a do září dotvořena umělecky. Kasperovi jsou totiž velkými milovníky umění, proto oslovili dva známé autory, kteří svými díly poměrně rozsáhlým symbolizujícím způsobem pojednají interiér a exteriér kaple. „Zatím v tomto směru ale nechceme nic prozrazovat, má to být překvapení pro veřejnost při otevření nanečisto, které se uskuteční na začátku října,“ poznamenal Kasper. Kaple pak bude využívána pro koncerty komorní a třeba i jazzové hudby, k výstavám a setkávání obyvatel Slavětína.

 

Zajímavostí nynější rekonstrukce byl nález v báni původního kříže, který donedávna zdobil věž kaple. „Ve staré báni byla objevena zaletovaná plechovka z doby dokončení kaple s německy psaným vzkazem tehdejšího starosty, shodou okolností Josefa Kaspera, určeným budoucím generacím,“ prozradili noví majitelé objektu. Kasperovi vzkaz poskytli Státnímu okresnímu archivu v Trutnově, který jej nechal přeložit do češtiny. „S manželkou jsme se dohodli, že bychom do kaple umístili novou schránku, kde by byly nejen kopie původního německy psaného vzkazu, ale také jeho český překlad včetně našeho současného vzkazu pro generace, které přijdou po nás,“ vysvětlil Kasper.

Záslužné aktivity manželů Kasperových jsou součástí jejich snah pomáhat kultuře a památkám v regionu. „Nejsem jediná osoba, která podporuje kulturu, sport a školství. Angažuje se v tom celá skupina našich firem a naší rodiny. Záchrana této kaple a její další využití zapadá do této kulturní podpory,“ sdělil Rudolf Kasper, který tuto činnost považuje za zcela přirozenou a normální. „Každý to tak asi nemá, ale my ano,“ dodal. Jeho žena Renata to považuje za povinnost. „Když tady něco předci vybudovali, je ostuda to nechat padesát let chátrat. Jde o záchranu historického dědictví.“¨

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek