Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Pandemie ustoupila. Obchody, sportoviště i hospody otevřou dřív

24. 4. 2020

page.Name
Je to dobrá zpráva. A hned dvojnásobná. Šíření koronaviru už není takové, aby musely být dál zavřené obchody, služby, sportoviště neb restaurace. Vláda chce urychlit jejich otevření. Už včera navíc zrušila zákaz volného pohybu osob.

O Velikonocích sice lidé polevili v dodržování vládních omezení (nošení roušek, shlukování lidí, dvoumetrové odstupy), čísla ve zdravotnických statistikách ale zůstávají příznivá. V Česku přibylo ve čtvrtek jen 55 nakažených, což je nejméně od 14. března. V hradeckém kraji už týden nepřibyl ani jeden pozitivně testovaný na Covid-19. Vláda proto uspíší návrat k normálu. „Epidemiologická situace je nadále pozitivní, infekce se nekontrolovaně nešíří. Můžeme se nadále postupně vracet k normálnímu životu,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ode dneška tak končí zákaz volného pohybu osob na veřejnosti. Nově se lidé mohou pohybovat ve volném prostoru až v desetičlenných skupinách, dosud mohli být maximálně ve dvou. Od jiných lidí ale musí mít skupinky odstup dva metry. „Povolena je i spolková činnost, které se nesmí účastnit najednou více než deset osob,“ upřesnilo ministerstvo zdravotnictví.

Na veřejnosti se mohou konzumovat nápoje a potraviny určené k bezprostřední konzumaci, a to v případech nutné potřeby a deset metrů od výdejního okénka.

Posouvá se harmonogram otevírání obchodů a provozoven. Většina může začít fungovat zhruba o dva týdny dřív. V pondělí 27. dubna mohou otevřít obchody s plochou do 2500 čtverečních metrů s vlastním vchodem. „Od pondělí mohou spustit provoz také posilovny, fitness centra a tělocvičny, ovšem bez možnosti využívat šatny a sprchy,“ oznámilo ministerstvo.

Fungovat můžou od pondělí rovněž autoškoly, turistická infocentra, knihovny či zoologické a botanické zahrady s výjimkou uzavřených pavilonů. Povolené budou také bohoslužby s maximálním počtem 15 osob.

Od pondělí 11. května vláda počítá s otevřením restaurací se zahrádkou a výdejním okénkem, prodejen s plochou větší než 2500 čtverečních metrů v nákupních centrech, dále holičství a kadeřnictví, a také muzeí či galerií.

Kavárny a restaurace, divadla či hrady a zámky budou otevřené od 25. května. Od stejného dne bude možné pořádat menší kulturní či sportovní akce, počet osob a další podmínky ale ještě vláda upřesní.Nadále bude nutné dodržovat přísná hygienická pravidla - např. dvoumetrový odstup mezi zákazníky. V prodejnách s oblečením stále nebude možné si zboží zkoušet. Zoologické zahrady mohou prodávat vstupenky jen on-line a to tak, aby se v areálu nenacházelo více než 150 osob na hektar plochy.

„Daří se nám s epidemií efektivně bojovat. Udělali jsme velký kus práce. Ale stále musíme být všichni obezřetní a dodržovat základní hygienická pravidla. Chtěl bych všechny občany požádat, aby nepolevovali. Čísla zůstanou dobrá jen tehdy, když budeme všichni zodpovědní,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler, Ministerstvo zdravotnictví ČR