Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Po vyhlášení nouzového stavu přišlo v okrese o práci 256 lidí

8. 4. 2020

page.Name
Vyhlášení nouzového stavu s platností od 13. března a následné uzavření pohostinských zařízení a většiny služeb (k němuž došlo o den později) se projevilo i na růstu nezaměstnanosti v trutnovském okrese. Na Úřadech práce v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a Vrchlabí se v období od 16. do 31. března přihlásilo celkem 256 uchazečů o zaměstnání.

Podle Václava Staňka, ředitele kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Trutnově, masivnějšímu propouštění zaměstnanců zabránil tzv. program Antivirus s připravenou podporou zaměstnavatelů ze strany vlády.

„Nebyl zaznamenán rapidní nárůst nezaměstnanosti. Jednalo se pouze o desítky lidí, kteří se rekrutují převážně ze segmentu pohostinství, služeb a cestovního ruchu. Právě tyto oblasti postihla přijatá epidemiologická opatření v největší míře a zaměstnavatelé dočasně uzavřeli své provozy,“ uvedl Staněk.

Z detailních statistik vyplývá, že v druhé polovině března se na Úřadu práce v Trutnově evidovalo 150 uchazečů o zaměstnání, ve Dvoře Králové 40 a ve Vrchlabí 66. Celkový počet bez práce na Trutnovsku činil k 31. březnu 2092 osob (2,6 %) a za celý měsíc březen tak narostl o 371 osob.

„Ve větší míře přicházejí do evidence Úřadu práce lidé, kterým skončily termínované pracovní smlouvy a dohody pro práce v zimní sezoně. Také část OSVČ přerušila své zimní sezónní podnikání. Evidujeme i OSVČ kteří přerušili svou činnost vzhledem k vyhlášenému opatření,“ doplňuje Staněk.

Podle něj však stávající situace vyvolala větší poptávku po zaměstnancích v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví, v logistice, e-shopech a dále po kvalifikovaných řemeslnících, řidičích, analyticích a vývojářích softwaru.

čtěte také:


Jiří Štefek
redakce@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler