Neděle

4. prosince 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Rodina disidenta Pavla Wonky dostane odškodné 2473 korun

6. 5. 2020

page.Name
Rodina disidenta Pavla Wonky, který zemřel 26. dubna 1988 ve vazbě a jenž je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, dostane jako odškodné 2473 korun. Stát pozůstalým uhradí pouze ušlou mzdu za tři týdny nezákonného věznění Pavla Wonky, za smrt ale jeho bratr Jiří Wonka další odškodné nedostane. O případu informovala Česká televize.

Podle názoru ministerstva spravedlnosti nemá Jiří Wonka na odškodnění nárok, protože k němu jeho bratr neměl v době své smrti vyživovací povinnost. „Jediné odškodnění, které je stát ochotný vyplatit, je náhrada ušlého výdělku za dobu věznění. Celkové odškodnění 2473 korun ale stát určuje podle částek stanovených v roce 1990, kdy byla zcela jiná mzdová a cenová hladina,“ uvedl pro Českou televizi advokát pozůstalých Lubomír Müller.

Advokát míní, že vláda má možnost, aby výši částky za den věznění, která nyní činí necelých 84 korun, upravila nařízení, a prý na to upozorňoval i ministerstvo spravedlnosti. „Někteří rehabilitovaní považují přiznané odškodnění za výsměch a odmítají ho převzít. Naposledy jsem se v této věci obrátil na ministryni spravedlnosti loni v listopadu. Odpověď jsem zatím neobdržel,“ dodal.

Pavel Wonka je považován za posledního politického vězně v komunistickém Československu, který zemřel ve vězení. Režimem byl odsouzen celkem třikrát, například i za to, že se v souladu s tehdy platným zákonem pokusil kandidovat ve volbách v roce 1986 jako nezávislý kandidát do České národní rady. Třetí uvěznění pro nedodržení podmínek ochranného dohledu se mu stalo osudným. Zahájil hladovku a ve vězení zemřel pro celkové vyčerpání organismu v důsledku nedostatečné lékařské péče.

Jeho pohřeb 6. května 1988 byl zřejmě největším a nejmasovějším smutečním aktem v poválečné historii Vrchlabí. Odhady hovoří o zhruba 2000 přímých účastníků, mimo jiné i signatářů Charty 77, členů Výboru na ochranu nespravedlivě stíhaných, Jazzové sekce a disidentů, ale i zástupců osmi západních velvyslanectví. Událost natáčela vedle Státní bezpečnosti i západoněmecká veřejnoprávní televize ARD. Po roce 1989 byl Pavel Wonka plně rehabilitován a v roce 2013 obdržel in memoriam medaili Za zásluhy.

Někteří publicisté či historikové (například Petr Zídek v Lidových novinách či režisérka Libuše Rudinská ve svém dokumentu „Pavel Wonka se zavazuje“) v minulých letech však poukazovali na rozporuplnost osobnosti Pavla Wonky (například skrze jeho snahy o vstup do KSČ či údajnou spolupráci se Státní Bezpečností).

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Máslo