Úterý

21. března 2023

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

V barokním Kuksu otevřeli Galerii loutek Jiřího Nachlingera

29. 5. 2020

page.Name
Je-li loutka oživlým dřevem a barokní socha zkamenělým hereckým gestem, proč by nemohla ožít Braunova socha jako marioneta? A kde jinde než v Kuksu? Na tyto otázky dostanou odpovědi návštěvníci barokního skvostu, kde dnes odpoledne společnost pořádající známý festival Theatrum Kuks slavnostně otevřela v zrekonstruovaném Comoedien-Hausu Galerii loutek Jiřího Nachlingera.

Úvod aktivit galerie patří expozici Braunova socha loutkou s 25 autorskými díly podle Braunových sochařských předloh z dílny řezbáře a scénografa Nachlingera s tím, že do konce roku přibude ještě stejné množství loutek.

Zmíněná expozice připomíná počátky východočeského loutkářství a přímo naplňuje závazek spojený s jeho zařazením mezi nehmotné památky UNESCO (2016) - zajistit živou kontinuitu loutkářství.

Dokončený projekt je originálním propojením a vyvrcholením dosavadních badatelských, památkářských, uměleckých i poutnických návratů do jedinečné perly baroka – Kuksu pro zvídavé návštěvníky od dětí po prarodiče.

Začátek proběhl v důsledku pandemie komorně, během léta však bude možné galerii navštívit a o prázdninových víkendech zhlédnout loutková představení.

Iniciátorem tohoto významného kroku je Stanislav Bohadlo (na prvním snímku), zakladatel divadelního souboru Geisslers Hofcomoedianten, který má v dnešním Comoedien-Hausu domovskou scénu, a jako vedoucí Kabinetu barokních studií při Hudební katedře Univerzity Hradec Králové se významně zasloužil o kulturní revitalizaci Kuksu.

Po rekonstrukčních pracích na památkově chráněném objektu čp. 51 pod vinohradem zůstává Comoedien-Haus i nadále divadlem.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Lenky Jaklové a
Jiřího Nachlingera