Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-1°

Zítra

-1°

Svátek má

Závod rohaček se letos pojede jako Memoriál Josefa Tylše

21. 1. 2020

page.Name
V sobotu 25. ledna se v Malé Úpě pojede další ročník tradičního závodu historických saní rohaček doplněný o speciální disciplíny spojené s historií malebné horské vesničky a jejími prvními osadníky. Letos se závod uskuteční poprvé jako Memoriál Josky Tylše, jako vzpomínka na velkého znalce a propagátora saní rohaček ze sousední Velké Úpy, který tragicky zahynul v loňské zimě ve věku 82 let.

Závodí dvojice, které kromě jízdy na saních převážejí seno a v závěru závodu řežou dřevo pilou kaprovkou. Soutěžit mohou i děti s rodiči. Dvoučlenné týmy bývají většinou oblečeny do historických kostýmů, neboť na závěr se vyhodnotí i soutěž o „nejvymazlenější rohačkářský pár“.

Pro dobrou náladu bude v prostoru cíle hrát hudba a bude připraveno i horské občerstvení.

„Kdo má chuť si zavzpomínat na staré časy, přijeďte se podívat do pohádkové Malé Úpy. Na půjčení máme 10 saní rohaček,“ zve starosta Malé Úpy Karel Engliš. Přihlášky dvoučlenných týmů předem na info@pomeski.cz nebo telefonicky na 775 580 395.

Krátký pohled do historie. Jak jistě víte Malá Úpa je v těsné blízkosti Polska. Proto i česko-polské přátelství nikoho nepřekvapí. A proto se nepozastavíme nad tím, že první datovaný sjezd na rohačkách proběhl už roku 1737 z Malé Úpy na polské území k Malému Stavu a první komerční sjezd, který je datován, je z roku 1815 vedoucí od hraniční boudy na sedle Przełęcz Okraj (Grenzbaude) k zájezdnímu hostinci Pod Zlatou hvězdou (Pod Złotą Gwiazdą) v Kowarech. Tato zimní zábava získávala víc a víc příznivců. V roce 1896 už čekalo na turisty kolem 3000 saní rohaček a stejný počet tažných koní.

S nápadem obnovit jízdy na starých dřevařských saních z Malé Úpy do Kowar, které se tu pro pobavení panstva a rozhojnění těžce vydělávaných peněz horalů provozovaly na počátku 19. století, přišel lesník z Červeného vrchu pan Josef Tylš už před řadou let. Pod jeho vedením se v roce 1999 uskutečnil nultý - zkušební sjezd od celnice do Kowar. Sjezdy se od té doby do Kowar pravidelně pořádají, začátek není sice na Pomezních Boudách, ale cca 3 kilometry níže směr Kowary. Cíl je potom v Jelenie Struze.

První obnovený závod historických rohaček v Malé Úpě proběhl v roce 2016. Letos popáté budou závodníci sjíždět na historických rohačkách v areálu U Kostela. Pro letošní ročník je připravená nová trasa, která dá zabrat i zkušeným jezdcům.

(bch, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš