Neděle

3. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hoteliéři v Krkonoších chtějí otevřít, zásadní bude provoz vleků

30. 11. 2020

page.Name
Hoteliéři v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn přivítali zmírnění proticovidových restrikcí s možností ve čtvrtek otevřít a zahájit zimní sezonu. Na otevření jsou připraveni. Zásadní však pro hoteliéry bude to, jak bude vypadat provoz lanovek a vleků v lyžařských areálech. ČTK to dnes řekl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Poptávka se podle něj začíná oživovat, klienti již volají a dotazují se. "Kvůli dosud nejasnému režimu lanovek a vleků ale zatím nejsme na té startovní čáře, kde by se to odstřihlo a začalo se hromadně ubytovávat," řekl Jandura. Věří, že po vyjasnění provozu areálů budou ubytovací kapacity rychle zaplněny.

"Na rozdíl od letní sezony jsou ubytovatelé na horách v zimě plně závislí na provozu lanovek a vleků. Běžkaři nás neuživí. Navíc se letos ani nedá počítat se zahraniční klientelou," řekl Jandura. Vlekaři se na zahájení sezony připravují, s příchodem mrazů v minulých dnes začali naplno zasněžovat sjezdovky.

S omezením provozu v restauracích na polovinu kapacity a s dalšími restrikcemi hoteliéři podle Jandury počítají a jsou připraveni je od čtvrtka splnit. "Nemáme z nich radost, ale respektujeme je, protože potřebujeme nutně otevřít," řekl.

Na balíčku opatření pro skiareály pracuje ministerstvo průmyslu a obchodu s Národní sportovní agenturou a dalšími experty. Hotov by měl být podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) tento týden. Bude obsahovat pravidla pro provoz na lanovkách, ve frontách u vleků, půjčoven sportovního vybavení, ale také stravovacích zařízení na sjezdovkách. Havlíček podporuje povolení provozu lyžařských středisek.

Hotely v Česku jsou pro turisty uzavřené od 22. října, restaurace musely z nařízení vlády uzavřít již 14. října. Krkonošští hoteliéři při druhé covidové vlně přišli zejména o dva prodloužené víkendy spojené se státními svátky 28. října a 17. listopadu.

ČTK