Sobota

2. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Velká lyžařská střediska začala zasněžovat

27. 11. 2020

page.Name
Velké lyžařské areály v Královéhradeckém kraji zahájily zasněžování sjezdovek. Některá střediska budou připravena na lyžaře už v první polovině prosince, zjistila dnes ČTK od zástupců skiareálů. Střediska napjatě čekají, s jakými nařízeními ve vztahu k lyžařským areálům vláda v nejbližších dnech přijde.

V krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně začali zasněžovat začátkem týdne. "Zasněžujeme podle priorit, které v areálu máme. Některé sjezdovky jsou z 20 až 30 procent vysněžené," řekl dnes ČTK mluvčí špindlerovského areálu Adam Svačina.

První na řadu přišly sjezdovky červená a modrá ve Svatém Petru a červená v areálu Medvědín. "Daří se zasněžovat i zbytek areálu, zasněžujeme všude, kde nám to podmínky dovolí," řekl Svačina.

V plném provozu nabízí středisko 27 kilometrů sjezdovek, část areálu by mohli lyžaři začít využívat od druhého prosincového víkendu. "Věříme, že bychom mohli otevírat 12. prosince. Čím dříve budeme mít pravidla pro provoz, tím lépe. S přísnými hygienickými pravidly počítáme," uvedl Svačina. Otázku ČTK k případnému odložení začátku lyžařské sezony na leden nechal bez odpovědi.

Krkonošský SkiResort Černá hora - Pec, který za plného provozu nabízí lyžování v šesti areálech na asi 50 kilometrech sjezdovek, by mohl být připraven na zahájení sezony již první prosincový víkend.

"Lyžařské areály zahájily přípravu sjezdovek s prvními mrazivými dny minulý týden. Pokud vyjde předpověď, pokračovat budou od soboty. I díky tomu bychom mohli být ve SkiResortu provozně připravení na možné zahájení lyžování od soboty 5. prosince na sjezdovce Anděl," řekla dnes ČTK mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Ve SkiResortu doufají, že pokud bude epidemická situace únosná, tak politici provoz lyžařských areálů přes vánoční prázdniny umožní. "Zároveň počítáme s tím, že by provoz lyžařských areálů mohl být podmíněn kapacitním omezením počtu lyžařů v areálech, kdy o této problematice vede Asociace horských středisek ČR diskusi s příslušnými ministerstvy," uvedla Plchová.

Přípravy na sezonu jsou v plném proudu také v největším skiareálu v Orlických horách v Deštném. Začali tam zasněžovat před týdnem, pokračovat by chtěli o víkendu. "Zasněžovali jsme asi den a půl. Čekáme na nižší teploty. Naší filosofií je vyrobit sníh a být připraveni, až vláda řekne, můžete jet. Pro nás je prioritou mít hlavní svahy připravené na vánoční svátky, bez problému to stihneme ještě o něco dříve," řekl ČTK Petr Prouza z deštenského skiareálu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu s Národní sportovní agenturou a dalšími experty připravují balíček opatření pro skiareály, měl by být hotov příští týden. Bude obsahovat například pravidla pro provoz na lanovkách, ve frontách u vleků, půjčoven sportovního vybavení nebo pro stravovací zařízení na sjezdovkách.

ČTK