Středa

24. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Lanovku na Sněžku ráno zastavil silný vítr, stojí oba úseky

6. 12. 2020

page.Name
Kabinovou lanovku na Sněžku dnes zastavil silný vítr, ráno nejel ani jeden ze dvou úseků. Horní úsek z Růžové hory na Sněžku stál kvůli větru také v sobotu, kdy se lanovka po pravidelné podzimní odstávce opět dostala do denního provozu. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, vyplynulo z údajů zveřejněných na webu. Horská služba dnes vydala pro Krkonoše upozornění před silným větrem, zvláště pak na hřebenech hor může dosahovat v nárazech rychlosti přes 108 km/h. Meteorologové dnes ráno uvedli, že může mít v nárazech až 125 km/h, tedy sílu orkánu.

"Dnes fouká v nárazech kolem 180 km/h a vzhledem k předpovědi máme zavřeno," napsal dnes po 08:00 ČTK ve zprávě SMS správce České poštovny na Sněžce Dalibor Blaha.

Údaje o rychlosti větru na Sněžce se mohou lišit podle toho, kde se měří. Například polská horská služba dnes stejně jako v sobotu uváděla rychlost větru kolem 90 km/h. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Twitteru v sobotu uvedl, že do 13:00 byl na Sněžce zaznamenám náraz větru o síle 166 km/h.

Sněžku nelze brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka svým jehlanovým tvarem ční do volné atmosféry a tamní klima je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Roční průměrná teplota na Sněžce je 0,2 stupně Celsia.

U hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů nad mořem ráno dosahoval vítr v nárazech rychlosti 90 km/h. Byla tam silná mlha, dva stupně nad nulou a v okolí asi šest centimetrů sněhu, uvedla dnes krkonošská horská služba.

"Hřebenové túry v Krkonoších za současného stavu nedoporučujeme. Upozornění platí pro celé hory, na hřebenech je riziko největší," řekl dnes ČTK Radoslav Groh z Horské služby Krkonoše.

Kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku po dobu odstávky od pondělí 2. listopadu do 4. prosince mohla jezdit jen o víkendech a také 16. a 17. listopadu. Mezi hlavní úkony pravidelné údržby patřila diagnostika stavu hlavních ložisek převodových skříní a poháněcích lanových kotoučů. Aktuální informace o provozu a podmínkách přepravy jsou na webu lanové dráhy. Lanovka je v provozu denně v závislosti na počasí od 08:00 do 18:00.

Kabinovou lanovku, která patří městu Pec pod Sněžkou, tvoří dva úseky, a to Pec - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka s celkovou délkou dráhy kolem 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení je v Česku nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů.

Lyžařské vleky a lanovky jsou kvůli protikoronavirovým opatřením zastaveny, netýká se to ale městských systémů a lanovek, které jsou v provozu v létě, uvedli zástupci lanové dráhy Sněžka.

ČTK