Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Nový jízdní řád má zlepšit autobusové spojení školákům

10. 12. 2020

page.Name
Lepší spojení pro žáky a studenty, a také lepší návaznost na vlakové spoje má přinést nový autobusový jízdní řád. Platit začne od neděle 13. prosince, potvrdil radní kraje pro dopravu Václav Řehoř.

Změny v jízdních řádech reagují na aktuální poptávku po spojích a požadavky obcí. „Opodstatněným požadavkům se kraj vždy snaží vyhovět. Řada změn v jízdním řádu se tak dotýká dojíždění školní mládeže nebo má zajistit lepší vazbu mezi autobusovými spoji a vlakovými spoji,“ prohlásil Řehoř.

V trutnovském okrese je změn pouze několik. Například nové večerní spojení z Úpice bude sloužit především lidem dojíždějícím za prací na noční směnu do Náchoda. V opačném směru budou mít v Červeném Kostelci autobusy lepší vazbu na spěšný vlak z Hradce Králové.

Ke změně dojde o víkendu u Malé Úpy. V ranních hodinách o víkendech vyjede na Pomezní Boudy místo spoje 690335/103 (6:40 Trutnov - 7:44 Pomezní Boudy) až spoj v 8:03 Svoboda nad Úpou - Pec pod Sněžkou 8:25 - Pomezní Boudy 8:50. "Od změny si slibujeme vyšší podíl využití cestujícími až na konečnou zastávku, zároveň vznikne nový přímý spoj v 9:00 z Pomezních Bud k lanovce do Pece pod Sněžkou, a k lanovce do Janských Lázní," uved Řehoř. Zrušen naopak bude spoj v 8:30 z Pomezních Bud přímo do Trutnova.

Ke kapacitní posílení dojde v Mladých Bukách. Spoj 13:37 z Vrchlabí do Trutnova bude nově veden skrz Mladé Buky kvůli frekvenci dojíždějících studentů, kteří přeplňují spoj od Janských Lázní. K vylepšení dojde na trase od Trutnova do Vítězné, na lince 690460 přes Vítěznou. Došlo k drobným minutovým posunům z důvodu stability přípojů na zastávce Kocbeře, rozcestí Vítězná ze směru od Trutnova.

Ke změnám dochází také ve vlakovém jízdním řádu. Například na tratích 030, 031 a 032 (Jaroměř - Pardubice, Hradec Králové - Trutnov, Jaroměř - Stará Paka). Páteční odpolední posilový spoj z Hradce Králové do Pardubic pojede místo 14:25 až v 14:59 jako prodloužení spěšného vlaku z Trutnova, v Pardubicích bude návaznost na linku Ex 1 do Ostravy. V opačném směru pojede místo ve 14:59 pojede až v 15:47.

V neděli ráno pojede spěšný vlak 1885 s příjezdem do Hradce Králové v 5:55 z Trutnova místo z Náchoda. Z Náchoda bude k tomuto vlaku zajištěn přípoj s přestupem ve Starkoči. Spěšný vlak z Hradce Králové v 7:03 pojede o víkendech celoročně včetně návaznosti směrem do Náchod a Broumova ve Starkoči.

Na trati 047 Trutnov - Teplice nad Metují bude v sezóně od 24. dubna do 28. září v úseku Adršpach - Teplice opět posílen provoz až na půlhodinový interval. Posilové vlaky pojedou mezi 9. a 17. hodinou v sobotu a neděli, v červenci a srpnu denně. "Posilové spoje ulehčují přepravě v oblasti Adršpašsko-teplických skal, kde silniční doprava opakovaně každoročně v některých dnech kolabuje," upřesnil Řehoř.

Správa železnic plánuje na příští rok několik významných výluk. Například od začátku července do poloviny srpna bude jedna z výluk mezi Trutnovem a Starou Pakou. „Ve spolupráci se Správou železnic budeme kooperovat na co nejhladším průběhu plánovaných výluk a připravíme také náhradní dopravu tak, aby stavební práce na železnici co nejméně omezily cestující,“ informoval Václav Řehoř.

Nový jízdní řád bude platit až do 11. prosince 2021. Regionální vlaky objednané Královéhradeckým krajem ujedou v období roku 2021 celkem 5,85 milionu vlakokilometrů. Denně vlaky ujedou 16 tisíc kilometrů. Celkem ČD v novém období zavedou 698 tras regionálních vlaků. V pracovní den se vypraví 624 vlaků, v sobotu 487 a v neděli 491. Dále na území kraje denně pojede 32 dálkových vlaků na lince R 10 Praha – Hradec Králové – Trutnov.

(pac, tz-lech)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek