Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Úkaz století. Na nebi před Vánocemi zazáří „Betlémská hvězda“

16. 12. 2020

page.Name
Půjde o jeden z nejvzácnějších úkazů století, který zaznamenáme na naší obloze. V pondělí 21. prosince poprvé od roku 1623 uvidíme na obzoru jev, který patrně stojí za tzv. Betlémskou hvězdou, zvěstující narození Ježíška. Podle vědců však nad betlémskými jesličkami neletěla kometa, jak se uvádí v biblických příbězích. Úkaz, který se třem poutníkům na obloze zjevil, byla podle všeho konjunkce Jupitera a Saturnu.

Obě planety se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla.

„Překrásný úkaz nastane nad jihozápadním obzorem. Celý podzim můžeme sledovat přibližování dvou největší planet Sluneční soustavy - Jupiteru a Saturnu, které bude završeno zmíněného dne přiblížením na pouhých šest úhlových minut (tedy na pětinu průměru měsíčního úplňku),“ informuje o konjunkci na svém facebookovém profilu úpická hvězdárna.

Tak velkou konjunkci obou planet mohli lidé vidět naposledy 16. července 1623. Letos se symbolicky takového jevu dočkáme jen tři dny před Štědrým dnem. Další obdobná podívaná se pak odehraje až 15. března 2080.

Jak blízké setkání planet pozorovat? Astronomové radí vyjet někam do hor, či aspoň do míst s ideálně odkrytým jihozápadním obzorem, samozřejmě za hezkého počasí.

Předtím, než se však na nočním nebi potkají planety Jupiter a Saturn, čeká nás ještě jedna zajímavá událost. Setkání planet Jupiter a Saturn a našeho Měsíce. Na tento astronomický jev se můžete těšit už ve čtvrtek 17. prosince (lze vidět i dnes) a vidět bude nejlépe mezi 16:15 až 17:00.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Hvězdárna v Úpici