Neděle

3. března 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

V safari parku se začali líhnout pelikáni

22. 12. 2020

V safari parku se začali líhnout pelikáni 0 snímků
Jedna z největších pelikáních školek ve světových zoologických zahradách se začala plnit. V odchovně pavilonu Ptačí svět nyní ošetřovatelé pečují o mláďata tří pelikánů bílých. Další vajíčka z obrovských dvorských hejn tří druhů pelikánů se budou líhnout až do pozdního jara a zoologové čekají desítky mláďat.

„Pelikáni jsou naše rodinné stříbro. Na světě najdete jen málo chovatelů, kteří by měli větší úspěchy. Sezona u nás začíná v listopadu přesunem chovných ptáků do zimoviště a probíhá do dubna,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský.

Ošetřovatelé malé pelikány krmí šestkrát denně od sedmi ráno do půl šesté večer. „Předkládají jim drobné rybky, zejména střevličky naložené v enzymech, v dospělosti pak na každého pelikána bílého připadne denně něco kolem 1,5 kila sladkovodních ryb denně,“ uvádí Michal Podhrázský.

Díky intenzivnímu krmení malý pelikán během prvního týdne života takřka zdvojnásobí svou váhu. Například první předvánoční mládě se vylíhlo 17. prosince s váhou ani ne 122,6 gramu a 21. prosince již atakovalo 230 gramů. V prvních třech dnech je třeba mladým ryby podávat důsledně hlavou napřed, aby se mu jejich ploutve nezasekly v krku. „Od třetího dne toto malý pelikán již vnímá a ryby si polohuje sám,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

Odborníci se snaží v první řadě vracet mladé pod rodiče či pěstouny na hnízdo. Pokud to situace neumožňuje, přistoupí k umělému odchovu. Uměle odchovaní pelikáni nemají problémy se zapojením do hejna a následnou reprodukcí. Proto nemusí umělý odchov probíhat za tak náročných podmínek jako třeba v případě hadilova písaře. Pelikánům se ošetřovatelé normálně ukazují.

Safari park v současnosti chová všechny tři africké druhy pelikánů a všechny je pravidelně množí. Vedle pelikánů bílých se v letošní vánoční sezoně vylíhl už i vážně ohrožený pelikán kadeřavý a postupně se začínají klubat i pelikáni afričtí. Pokud půjde vše podle plánu, mělo by se podobně jako v předchozích letech vylíhnout 20 až 30 mláďat. Část z nich dál posílí dvorský chov, část zamíří do jiných zoologických zahrad.

Jakmile se brány safari parku znovu otevřou, budou moci vývoj malých pelikánů pozorovat přes skleněné okno i všichni návštěvníci. Zatím je mohou alespoň symbolicky na rybu pozvat v rámci kampaně Pozvi zvíře na oběd.

Michal Šťastný
Safari Park Dvůr Králové nad Labem
Foto: Simona Jiřičková/SPDK