Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Víc práce, víc záchranářů. Horská služba očekává mimořádnou sezónu

10. 12. 2020

page.Name
Jestli bude dost sněhu a skiareály budou otevřené, čeká na záchranáře víc práce než dřív. To je jeden z hlavních předpokladů, s kterým se Horská služba připravuje na zimní sezónu. Nejen proto posílila počty stálých i sezónních pracovníků. Pokud by došlo k personální krizi, pomůžou jí dobrovolníci.

Na dnešní tiskové konferenci to oznámili lidé z vedení Horské služby. Mimořádnou sezónu se zvýšeným počtem zásahů očekávají zejména kvůli koronavirovým omezením. Vycházejí přitom z letních zkušeností, kdy Češi vzali domácí hory doslova útokem, protože byly jako jedno z mála možných míst odpočinku a rekreace snadno na dosah.

„Meziročně máme v celém Česku o sedm stálých záchranářů víc, celkem nás je v terénu 99. Zároveň jsme posílili počty sezónních zaměstnanců o jedenáct lidí z 35 na 46,“ řekl Miroslav Račko, náčelník z Krušných hor.

Při pravidelné obměně techniky Horská služba získala dvě nová víceúčelová auta, čtyři sněžné skútry, šestnáct terénních čtyřkolek, tři terénní vozidla a Šumava bude mít úplně poprvé k dispozici šestikolku. To vše za celkem 26 milionů korun.

„Samozřejmě naši práci bude nadále ovlivňovat i probíhající pandemie. V současnosti je situace klidná. V karanténě nebo izolaci máme zhruba pět procent záchranářů. V případě, že by se tento počet dramaticky zvýšil, jsme připraveni doplnit stavy z řad dobrovolníků, kterých je aktuálně po celé zemi 380,“ doplnil Miroslav Račko. Zasahovat bude Horská služba pouze v doporučených ochranných pomůckách.

Kdy a za jakých podmínek české skiareály otevřou zatím není jasné. "Budeme o tom jednat v pondělí, budeme se snažit o co nejdřívější termín," prohlásila Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Tomáš Novák/Horská služba Krkonoše