Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Janské Lázně mají nové úspornější rozvody tepla za 117 milionů

2. 10. 2020

Janské Lázně mají nové úspornější rozvody tepla za 117 milionů 0 snímků
Společnost ČEZ Teplárenská dokončila v krkonošském středisku Janské Lázně na Trutnovsku investici za 117 milionů korun do výměny starých parovodních rozvodů za horkovodní. Stavba trvala od loňského dubna. Nové rozvody budou spolehlivější a úspornější. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Součástí stavebních prací v Janských Lázních byly kromě výměny parovodu také investice do výměny vodovodů a kanalizací a do opravy silnice a chodníků. Udělaly je trutnovské vodárny, kraj a město. V souhrnu jde o investici na úrovni 180 milionů korun. "Stavba vodovodů a kanalizací je hotová. Zbývá ještě dodělat silnici, chodníky a veřejné osvětlení. Vše by mělo být hotové do konce roku," řekl ČTK starosta Jiří Hradecký (Volba pro město Janské Lázně).

"Přechod z páry na horkou vodu znamená snížení ztrát tepelné energie, což vede k nižší spotřebě paliva, snížení emisí a zlepšení životního prostředí," uvedla Lapáčková Beránková. Stavba byla podpořena evropskou dotací z programu úspor energií. Největší částí stavby byla výstavba hlavní výměníkové stanice, výměna potrubních rozvodů v délce čtyř kilometrů v zemi i nad zemí a úprava výměníkových stanic u odběratelů. Výměna parovodu se dotkla 42 objektů, z nichž 16 bylo Státních léčebných lázní Janské Lázně.

Výměna parovodu, vodárenských sítí sítí a oprava komunikací byla největší investicí ve městě v jeho novodobé historii. Centrum lázní se především dočkalo opravy silnice, která dosud připomínala tankodrom. O opravu silnice město usilovalo přes 20 let, ale vše podle Hradeckého vázlo na rekonstrukci parovodu.

Teplo do Janských Lázní proudí z trutnovské elektrárny Poříčí, což zásadním způsobem přispívá k dobré kvalitě ovzduší v Janských Lázních.

Trutnovská soustava centrálního zásobování teplem je po Hradci Králové největší v hradeckém kraji. V Trutnově teplo z Poříčí odebírá asi 8000 domácností. Teplo proudí také do Mladých Buků, Horního Maršova, Bohuslavic, Suchovršic, Úpice, Radvanic a Svobody nad Úpou. Rozvodná síť poříčského zdroje měří 144 kilometrů.

ČTK
Foto: ČEZ