Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

3. 10. 2020

page.Name
Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 18:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Podle polské krkonošské horské služby přesahovala rychlost větru na Sněžce dnes ráno 61 kilometrů v hodině. Meteorologové pro dnešek vydali výstrahu, že na horách by vítr mohl místy dosáhnout v nárazech rychlosti kolem 110 kilometrů v hodině.

Dnes ráno bylo v Krkonoších oblačno až polojasno, teplota se pohybovala kolem 12 stupňů Celsia. Na Sněžce bylo kolem šesti stupňů.

Kabinová lanovka na Sněžku je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka ochránců přírody. Ve špičkách se tak u lanovky stále tvoří až několikahodinové fronty.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek