Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Uzavření kvůli covidu připraví Safari Park Dvůr o miliony korun

8. 10. 2020

page.Name
Čtrnáctidenní uzavření kvůli epidemii covidu-19 připraví Safari Park Dvůr Králové nad Labem o miliony korun. Zahrada chystala na závěr října hojně navštěvovanou tradiční akci Týden duchů. Další ztráty zoo zřejmě poplynou z nízké obsazenosti ubytovacích zařízení. Negativní dopad bude mít uzavření i na záchranářské aktivity zoo v Africe. ČTK to dnes řekl mluvčí safari parku Michal Šťastný. Podle nařízení vlády musejí zoologické zahrady zavřít na dva týdny od pondělí 12. října. Opatření mají zpomalit šíření epidemie.

Safari park patří Královéhradeckému kraji a s roční návštěvností přes půl milionu lidí je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech.

"Kvůli uzavření safari parku přijdeme o příjmy ze vstupného, ale navíc i o příjmy ze služeb, jako jsou zážitky se zvířaty, stravování nebo prodej suvenýrů. Omezení se bohužel dotknou i největšího lákadla podzimu, Týdne duchů, na nějž v loňském roce dorazilo takřka 23.000 návštěvníků," uvedl mluvčí. Týden duchů se měl konat od 24. října do 1. listopadu. O první víkend tedy zoo přijde úplně a dá se předpokládat, že případná návštěvnost v dalších dnech bude výrazně menší.

Zrušen také bude Safariběh ČSOB 2020, který se na podzimní termín 17. října přesunul z jara. "Z této akce mělo putovat zhruba čtvrt milionu korun na záchranu kriticky ohrožené antilopy Derbyho v Senegalu," uvedl mluvčí.

Obtížné je podle něj odhadovat, jaké dopady bude mít aktuální situace na provoz ubytovacích zařízení zoo. "Ta sice zatím nemají být uzavřena, ale návštěvníci je pochopitelně využívají především ve spojení s návštěvou safari parku, takže jejich obsazenost bude nejspíš nízká," řekl.

Zoo za jarní výpadek dostala od Královéhradeckého kraje na vyrovnání ztrát 13,43 milionu korun. Zoo byla od 16. března kvůli pandemii zcela uzavřena, od 27. dubna lidé mohli navštívit venkovní prostory a vjet autem do areálů safari s volně žijícími zvířaty. V pondělí 25. května zoo otevřela všechny expozice a vrátila se k normálnímu provozu.

ČTK