Středa

28. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Peci skončila stavba terminálu, začne fungovat v prosinci

1. 10. 2020

V Peci skončila stavba terminálu, začne fungovat v prosinci 0 snímků
Výstavba dopravního terminálu v Peci pod Sněžkou za více než 167 milionů korun bez DPH skončila. Začít by měl fungovat v prosinci, řekl dnes ČTK místostarosta horského střediska Zdeněk Virt. Investorem je město Pec pod Sněžkou. Terminál bude sloužit pro parkování osobních automobilů a jako autobusový terminál s odstavným stáním pro autobusy. Stavba vznikala od léta 2018.

"Stavba skončila, začalo kolaudační řízení a bude se ladit parkovací systém. Do konce října bychom chtěli mít vybraného provozovatele, který by se staral také o asi 800 parkovacích míst na městských parkovištích. V listopadu to bude přebírat a v prosinci začne zkušební provoz," řekl ČTK Virt.

Město si vzalo na stavbu úvěr ve výši 130 milionů korun, který chce splácet hlavně z provozu lanové dráhy na Sněžku. Doba splatnosti je 18 let. "První splátky jsme začali splácet letos," řekl ČTK Virt.

Terminál by měl přispět k vyřešení komplikované dopravní situace v centru Pece. V terminálu se budou soustředit všechny autobusové linky a vnitřní doprava, včetně parkujících aut, v zimě vícedenních a v létě jednodenních návštěvníků. Na uvolněných parkovištích v centru město chce město do budoucna vybudovat odpočinkové zóny.

Režim parkování v Peci bude podle zástupců radnice takový, že v zimě jednodenní návštěvníci zaparkují na stávajících parkovištích pod sjezdovkami a vícedenní odstaví auta v parkovacím domě navazujícím na terminál, přičemž do ubytování je rozvezou boudaři, případně se dostanou do centra skibusy či individuálně taxíky.

"Uvidíme, jak se to bude v prvních dvou letech vyvíjet a podle toho se zařídíme. Uvažujeme o městské hromadné dopravě, která by po Peci návštěvníky rozvážela. Už tuto zimní sezonu by tedy měly zmizet dlouhé fronty parkujících aut podél vody. V létě většina vícedenních rekreantů dojede k boudám, téměř každá má parkoviště, proto přes léto bude terminál určen pro jednodenní návštěvníky," řekl ČTK Virt.

V současnosti je v Peci pod Sněžkou na stávajících parkovištích více než tisícovka parkovacích míst, z nichž téměř 300 je v soukromých rukou, zbytek patří městu, které vlastní také víc než 100 parkovacích stání v ulicích. Vysoutěžený provozovatel terminálu s parkovacích domem bude mít současně na starosti i místa na městských parkovištích. "Tržby z parkování bude inkasovat město a zpětně bude hradit provozovateli náklady a podíl na zisku," řekl ČTK Virt.

Terminál se třemi nadzemními a dvěma podzemními podlažími včetně zázemí s kapacitu více než 450 vozů vznikl na ploše parkoviště vedle čerpací stanice a bude hlavním dopravním uzlem města. Součástí novostavby budou toalety, vytápěná čekárna a překladiště. Provoz bude automatický, systém načte značky aut a těm, kteří mají zaplaceno, se závora otevře. Stavba je severovýchodní částí zapuštěna do svahu, jihovýchodní část navazuje na hlavní příjezdovou silnici do centra střediska.

ČTK
Foto: Miloš Šálek