Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

20. 10. 2020

page.Name
Horní úsek lanovky na Sněžku se dnes kvůli silnému větru nerozjel, zřejmě to tak zůstane i ve středu. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, předpověď meteorologů je nepříznivá. ČTK to dnes řekl řekl náčelník lanové dráhy Jiří Martinec. Lanovka má dva úseky, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a navazující na Sněžku. Aktuální informace o provozu jsou na webu.

"Vypadá to, že horní úsek nepojede ani zítra (ve středu), ve čtvrtek by se počasí už snad mělo umoudřit," řekl dnes odpoledne ČTK Martinec.

Na hřebenech Krkonoš je sníh. Ráno u hřebenové Luční boudy byly dva stupně pod nulou, mlha a kolem deseti centimetrů sněhu, uvedla horská služba.

Dnes podle meteorologů může vítr na hřebenech Krkonoš dosahovat v nárazech až 90 km/h, na Sněžce bylo ráno kolem nuly. Na středu předpověď slibuje zpočátku oblačno až polojasno, postupně ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty se budou v podhůří pohybovat mezi 15 až 18 stupni Celsia, v 1000 metrech kolem 11 stupňů. Vítr může na horách dosahovat 70 km/h.

Sněžka je z hlediska počasí extrémní a nelze ji brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Má charakteristický jehlancovitý tvar a ční do volné atmosféry. Tamní klima je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Roční průměrná teplota na Sněžce je 0,2 stupně Celsia.

Kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku by měla být od pondělí 2. listopadu do pátku 4. prosince kvůli pravidelné podzimní údržbě mimo provoz. Pojede jen o víkendech, včetně prodlouženého víkendu 14. až 17. listopadu. Mezi hlavní úkony během údržby bude patřit diagnostika stavu hlavních ložisek převodových skříní a poháněcích lanových kotoučů.

ČTK