Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Rozšíření kapacity Domova důchodců Lampertice vyjde na 125 milionů

5. 8. 2020

page.Name
Královéhradecký kraj ve spolupráci s městem Žacléř rozšíří Domov důchodců Lampertice na Trutnovsku. Zvýšení kapacity krajského zařízení se docílí rekonstrukcí dvou objektů bývalé ubytovny v nedalekém Žacléři. ČTK to v úterý sdělili zástupci hejtmanství. Dodavatelem prací bude trutnovská společnost BAK. S opravou by se mohlo začít letos na podzim.

Celkové náklady na přestavbu objektů jsou 124,75 milionu korun bez DPH, z toho 121,86 milionu korun bez DPH zaplatí kraj a zbytek město. Žacléř zajistí za 2,8 milionu korun bez DPH venkovní úpravy a rekonstrukci zpevněných ploch.

„Na základě smlouvy o spolupráci s městem Žacléř vystupuje Královéhradecký kraj v rámci společného zadávání za oba zadavatele. O veřejnou zakázku se ucházelo sedm dodavatelů. Nejvýhodnější nabídku předložila společnost BAK v hodnotě 124,75 milionu korun bez DPH za obě součásti,“ uvedl radní pro investice a majetek Václav Řehoř (ODS).

Po přestavbě bývalé ubytovny v Žacléři se celková kapacita Domova důchodců Lampertice zvýší o 52 lůžek na celkových 104. Vzniknou jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje pro 52 klientů.

„Zařízení by mělo nabízet trvalá lůžka pro seniory se stařeckými demencemi a také dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o něž pečují rodinní příslušníci v domácím prostředí,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální věci Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Domov důchodců funguje v Lamperticích od roku 1905 a původně sloužil pro vysloužilé horníky. V současnosti poskytuje ubytování 52 klientům. Po dokončení výstavby v Žacléři zůstane provoz v Lamperticích zachován, do objektu v Žacléři se však přesune kuchyň a prádelna.

Rozšíření Domova důchodců Lampertice zapadá do koncepce kraje navýšit kapacity těchto sociálních služeb. Kraj tím naplňuje plán vybudovat do roku 2026 v domovech pro seniory 1000 lůžek. Nyní má kraj v zařízeních pro seniory asi 2500 lůžek. Letos kraj zahájil stavební práce na rozšíření domova seniorů v Tmavém Dole na Trutnovsku, v Borohrádku na Rychnovsku a chystá výstavbu v Opočně nebo rozšíření domova seniorů v Pilníkově na Trutnovsku.

ČTK
Ilustrační foto: Kateřina Svobodová