Neděle

1. října 2023

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Svatovavřinecké pouti na Sněžku se zúčastnily stovky lidí

10. 8. 2020

page.Name
Tradiční Svatovavřinecká pouť na Sněžku dnes přilákala stovky lidí. Poutníci přicházeli z české i polské strany. ČTK to řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Polední bohoslužby pod širým nebem u kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky se zúčastnili mimo jiné kardinál Dominik Duka, bývalý prezident Václav Klaus a jeho syn Václav, zástupci polské katolické církve a někteří starostové krkonošských obcí a měst.

Poutníci na Sněžku vyrazili dopoledne z několika směrů a kolem 11. hodiny se hlavní proudy potkaly u Slezského domu v Obřím sedle. „Na Sněžku dorazilo určitě více než 1000 poutníků. Převahu mají poutníci z Polska,“ uvedl Tomášek.

Na nejvyšší české hoře bylo lehce pod mrakem, přes 16 stupňů Celsia. V minulých letech poutníci stoupali na Sněžku v mnohem chladnějším počasí, někdy i za deště.

Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky.

Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek