Úterý

27. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Svatovavřinecké pouti na Sněžku se zúčastnily stovky lidí

10. 8. 2020

page.Name
Tradiční Svatovavřinecká pouť na Sněžku dnes přilákala stovky lidí. Poutníci přicházeli z české i polské strany. ČTK to řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Polední bohoslužby pod širým nebem u kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky se zúčastnili mimo jiné kardinál Dominik Duka, bývalý prezident Václav Klaus a jeho syn Václav, zástupci polské katolické církve a někteří starostové krkonošských obcí a měst.

Poutníci na Sněžku vyrazili dopoledne z několika směrů a kolem 11. hodiny se hlavní proudy potkaly u Slezského domu v Obřím sedle. „Na Sněžku dorazilo určitě více než 1000 poutníků. Převahu mají poutníci z Polska,“ uvedl Tomášek.

Na nejvyšší české hoře bylo lehce pod mrakem, přes 16 stupňů Celsia. V minulých letech poutníci stoupali na Sněžku v mnohem chladnějším počasí, někdy i za deště.

Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky.

Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek