Sobota

2. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Šampion koštu: Slivovice z durancií Slováka Jana Lukáče z Radimova

23. 2. 2020

Šampion koštu: Slivovice z durancií Slováka Jana Lukáče z Radimova 0 snímků
Odkud v současné době pochází nejlepší pálenka, která už nějakou dobu ovládá tradiční, vyhledávaný a velmi oblíbený Česko - slovenský košt slivovice a likérů v Havlovicích? Patrně to bude slovenská obec Radimov ležící na pomezí s Moravou. To se opět včera potvrdilo ve zdejším Kulturním domě, kde Přátelé českého a moravského folkloru Hořičky – Křížanov uspořádali tento košt po třinácté.

Jeho šampionem se po zásluze stal Jan Lukáč z Radimova, který do klání přihlásil svoji lahodnou slivovici vypálenou z odrůdy Durancie, kterou na nejvyšší příčku týden před akcí vyzdvihla v anonymním hodnocení komise složená ze zhruba 40 degustátorů z Čech, Moravy a Slovenska. „Slivovice je lék a považuji to za velký úspěch nejen pro mě, ale i pro celou obec Radimov,“ nechal se slyšet šampion, který se jím v Havlovicích stal už podruhé. „Poprvé to bylo v roce 2018, a to jsem byl hodně překvapený,“ řekl Lukáč.

Vítězná slivovice nenechala v klidu prezidenta koštu Zdeňka Mencla, který samozřejmě neodolal a musel ji ochutnat. „Pro mě osobně je nejoblíbenější odrůda na pálenky Durancie. Šampiona tedy považuji skutečně za luxusní slivovici. Překvapivě výborná byla také pálenka ze špendlíků, která se zařadila mezi letošní Šampiony odrůd a přivezla ji Jana Janů z moravských Mikulčic,“ připomenul Mencl.

Šampioni odrůd

  • Jablkovice: Ladislav Pavlišta, Mezilečí
  • Meruňkovice: Vlastimil Němec, Podivín, Morava
  • Třešňovice: Novoměstská pálenice
  • Hruškovice: Fero Hrušecký, Radimov, Slovensko
  • Vínovice: Josef Mojžíš, Křižanov
  • Špendlíkovice (speciality): Jana Janů, Mikulčice, Morava
  • Likéry: Jana Neduchalová, Svatobořice - Mistřín, Morava

Do letošního koštu bylo přijato celkem 775 vzorků nejen domácí slivovice, ale také například hruškovice, jablkovice, vínovice, třešňovice, meruňkovice, špedlíkovice a samozřejmě zejména u dámských návštěvnic velmi oblíbených likérů. „Je to nový rekord v počtu dodaných vzorků ve třináctileté historii našeho koštu,“ potvrdil s potěšením jeho prezident, který zároveň vyzdvihl některé Šampiony odrůd.

Mezi ně patří se svojí famózní hruškovicí legenda a trojnásobný Šampion koštu, loňský vítěz Fero Hrušecký z Radimova na Slovensku. Letos sice nezvítězil, ale ocenění v kategorii Šampion odrůd si považuje. „Zůstalo to doma, máme zase šampiona. Nemrzí mě, že jsem to nebyl já, ale úspěchu si vážím,“ uvedl. Součástí vzorků nejsou však jen tradiční pálenky, ale také rozmanité speciality, mezi něž patří destiláty z rybízu, cibulovin či dokonce kdoule.

Atmosféra letošního koštu byla zase skvělá a návštěvníci, kterých do „kulturáku“ dorazilo přibližně 300, si kromě ochutnávky pálenek mohli plným doušky vychutnat rovněž bohatý kulturní program. Nechyběly taneční uskupení Boubelky, Kostelecká cimbálová muzika nebo skupina Klapeto z Náchoda. Žhavou novinkou v kulturním programu koštu však bylo vystoupení pětičlenného skotského dudáckého a bubenického souboru The Rebel Pipers.

„Toto vystoupení v několika vstupech v uzavřeném prostoru mělo grády a nic takového jsme tady dosud neměli,“ prozradil prezident Mencl, který už letos zve na příští čtrnáctý ročník koštu s tím, že tato tradiční událost se pořádá nejen kvůli ochutnávce pálenek, ale hlavně proto, aby se lidé sešli a dobře se bavili. „Na Moravě jsou košty běžné a jsem rád, že si na náš košt nachází cestu spousta lidí z různých koutů Čech, Moravy i Slovenska. To nás určitě těší,“ dodal prezident Mencl.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto Jan Bartoš