Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V domově seniorů v Úpici mezi klienty přibyli tři nakažení

10. 9. 2020

page.Name
Mezi klienty soukromého domova seniorů Beránek v Úpici na Trutnovsku za posledních 24 hodin stoupl počet nakažených covidem-19. Odpoledne bylo v domově 45 případů, z toho bylo 31 klientů a 14 zaměstnanců. ČTK to v 17:00 řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Hygienici testováním za posledních 24 hodin zjistili mezi klienty tři nové případy nemoci, ve středu bylo v domově důchodců Beránek 42 potvrzených nákaz. Jeden klient domova s covidem v úterý v nemocnici zemřel.

Domov důchodců Beránek se stal v minulých dnech ohniskem nákaz v šestitisícové Úpici. "V celé kauze 'Senior dům Beránek Úpice' a na něj navazující případy evidujeme aktuálně 64 pozitivních osob, všechny nejsou z Úpice. Přímo v Úpici je 54 případů k této kauze a další tři případy, které mají úplně jiný zdroj a nijak s Beránkem nesouvisí. Celkem je nyní v Úpici 57 pozitivních osob," uvedla pro ČTK Krejčí.

Nakazilo se i několik rodinných příslušníků pracovníků domova včetně dětí školou povinných. Nákaza se tak dostala i do několika škol, například do ZŠ Bratří Čapků nebo do ZŠ Úpice - Lány. Několik tříd je v karanténě.

Zdrojem nákazy v Úpici byla podle hygieniků pravděpodobně návštěva dvou muzikoterapeutů v domově seniorů na konci srpna. Onemocnění hygienici zjistili nejprve u nich a v dalších dnech u klientů a pracovníků domova. Nemocní v domově jsou v izolaci, celý domov je v karanténě. V domově, který má asi 70 klientů a 50 pracovníků, platí zákaz návštěv, zákaz příjmu a přesunu klientů.

Kvůli situaci v Úpici se ve středu sešla Bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje. V domově Beránek začali vypomáhat pracovníci z krajských ústavů sociální péče.

Podle zástupců kraje a hygieniků jinde v kraji ohnisko obdobného typu jako v Úpici není a situace v regionu zatím není dramatická. Úpická radnice lidem doporučila zvážení konání a účasti na hromadných akcích pořádaných uvnitř i venku.

ČTK
Grafika: Michal Kriegler