Neděle

3. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Mladých Bukách je unikátní hřiště, balancuje se na něm s kameny

20. 9. 2020

V Mladých Bukách je unikátní hřiště, balancuje se na něm s kameny 0 snímků
Vyvažovat kameny, vršit je na sebe v neuvěřitelných polohách, a vytvářet tak stavby, které odporují zákonu gravitace. Jestli si chcete vyzkoušet něco takového, tak nyní máte jedinečnou možnost doslova na dosah ruky. V Mladých Bukách totiž vzniklo balancérské hřiště.

Jmenuje se Stone Balance Point a nachází se v areálu vyhlášené plovárny Sejfy. Má kruhový tvar, je pouze z přírodních materiálů a je v něm dvanáct pískovcových kamenů. Právě na nich si lidé mohou od včerejška zkoušet skládání kamenů i do zdánlivě nepřirozených pozic.

Kdo má dost nadšení a trpělivosti, může vyvažování zkoušet sám, podle návodu na infotabuli. Základy balancování je ale možné poznávat i s lektory. "Nejprve si každý začátečník postaví kámen na špičku, třikrát, každý nový pokus je vždycky o trochu těžší. Pak si mezi základní a topový kámen dá další, už balancuje s více kameny najednou. A potom už si lidé staví vlastní skulptury," říká Jan Macek. Právě on společně s Rudolfem Novákem (coby lektoři) první hřiště svého druhu na světě vytvořili.

Jan Macek a Rudolf Novák.
Jan Macek a Rudolf Novák při oficiálním otevření balancérského hřiště.

Čas na hřišti není pro nikoho omezený. Záleží na každém, jak dlouho si hodlá s vyvažováním kamenů hrát. U pískovcových kamenů jsou dřevěné špalky, na kterých můžou balancéři sedět. "V kleče nebo dřepu bolí při delším balancování kolena. Na špalku si člověk může pohodlně sednout, opřít lokty, a má tak potřebnou stabilitu," vysvětluje Jan Macek.

Pak už záleží jen na tom, kolik času člověk na balancování má. Čas na hřišti není omezený. Záleží na každém člověku, jak dlouho si hodlá s vyvažováním kamenů hrát. "Často se stane, že to lidi chytne a pak zůstanou na místě i několik hodin," říká Jan Macek.

Oficiální otevření hřiště se uskutečnilo v sobotu odpoledne. Kromě hraní s kameny byly jeho součástí i šamanské bubnování, balancování na slack line nebo speciálních dřevěných hračkách. V rotundě pár metrů od hřiště se promítaly landartové filmy, a koncertovala kapela Za dvě dvě.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek