Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

V Úpici se dál šíří nákaza covidem, nakaženo je 57 lidí

9. 9. 2020

page.Name
Nákaza koronaviru se v Úpici dál šíří. Od úterý do středečního poledne hygienici testováním zjistili 27 nových případů nemoci, celkem covidem-19 zatím onemocnělo 57 lidí. ČTK to řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Ohniskem nákazy je úpický soukromý domov seniorů Beránek. Nákaza pronikla i do škol.

Kvůli situaci v Úpici dnes odpoledne zasedla Bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje. „Ohniska v Úpici jsou lokalizována. Některé akce v Úpici byly zrušeny. Je to na selském rozumu, dnes dělat velkou kontaktní akci je absolutní nesmysl,“ uvedl po zasedání rady hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

V domově Beránek podle něj začali vypomáhat pracovníci z krajských ústavů sociální péče z Lampertic, Hajnice a Tmavého Dolu. „Kraj také poskytl domovu dar ochranných pomůcek,“ řekl hejtman. Jinde v kraji podle něj jiné ohnisko obdobného typu jako v Úpici není a situace jinde v regionu zatím není dramatická.

Počet nakažených klientů domova seniorů od úterý vzrostl o 11 na celkových 28. Jeden klient domova s covidem v úterý v nemocnici zemřel. Počet nakažených zaměstnanců domova se od úterý zdvojnásobil na 14. Nakazilo se i několik rodinných příslušníků pracovníků domova včetně dětí školou povinných. V úpické Základní škole Bratří Čapků hygienici od úterý zjistili sedm nakažených školáků a jednoho nemocného pedagoga. „Ve škole je v karanténě pět tříd. Jedna třída je v karanténě také na ZŠ Úpice - Lány,“ uvedla Krejčí.

Zdrojem nákazy v Úpici byla podle hygieniků pravděpodobně návštěva dvou muzikoterapeutů v domově seniorů na konci srpna. Onemocnění hygienici zjistili nejprve u nich a v dalších dnech u klientů a pracovníků domova. Nemocní v domově jsou v izolaci, celý domov je v karanténě. V domově, který má asi 70 klientů a asi 50 pracovníků, platí zákaz návštěv, zákaz příjmu a přesunu klientů.

Úpická radnice lidem doporučila zvážení konání a účasti na hromadných akcích pořádaných uvnitř i venku. „V případě účasti na hromadné akci doporučujeme dodržování bezpečnostních rozestupů dva metry a nošení ochrany úst a nosu. Ochranu úst a nosu je vhodné nosit také v obchodech a ve veřejných vnitřních prostorech,“ uvedla radnice na webu.

Ohnisko v Úpici stojí i za výrazným zvýšením případů covidu na Trutnovsku v posledních dnech. Od pátku do středečního rána počet zjištěných případů nákazy v okrese od počátku epidemie vzrostl o 55 na dnešních 117. Počet aktivních případů v okrese od pátku se zvýšil z 18 na 70.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v Královéhradeckém kraji od začátku pandemie do středečních 07:29 zjištěno 789 potvrzených případů covidu-19. Byl to třetí nejnižší počet mezi kraji.

ČTK