Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

V úpickém domově seniorů začala druhá vlna testování

15. 9. 2020

page.Name
V soukromém domově důchodců Beránek v Úpici (SDBÚ) na Trutnovsku začala druhá vlna testování na covid-19, týká se 37 lidí. V zařízení se dosud nakazilo 14 zaměstnanců a 31 klientů, z nichž tři zemřeli, řekla dnes ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové Veronika Krejčí. Koronavirus se v Úpici rozšířil také do některých škol. Tzv. komunitní šíření nákazy covidu-19 v Královéhradeckém kraji nebylo dosud zjištěno.

V souvislosti s ohniskem v SDBÚ evidují hygienici celkem 72 případů onemocnění covid-19, ne všechny případy jsou v Úpici. "Z toho 64 případů je přímo v Úpici a 45 případů přímo v SDBÚ. U tří klientů tohoto zařízení došlo v souvislosti s onemocněním k úmrtí. V Úpici samotné evidujeme ještě dalších sedm případů bez souvislosti s tímto ohniskem nákazy," uvedla pro ČTK Krejčí.

Domov důchodců v Úpici má asi 70 klientů a 50 pracovníků. Zdrojem nákazy v Úpici byla podle hygieniků pravděpodobně návštěva dvou muzikoterapeutů v domově seniorů na konci srpna. Onemocnění hygienici zjistili nejprve u nich a v dalších dnech u klientů a pracovníků domova. Nemocní v domově jsou v izolaci, celý domov je v karanténě.

Královéhradecký kraj do SDBÚ v souvislosti s oslabením personálu přesunul na výpomoc z krajských zařízení sedm zaměstnanců, expeduje také do úpického domova ochranné pomůcky. "V současné době jsou v karanténě všichni pracovníci zařízení. Situace v úpickém domově je stabilizovaná a v souladu s pravidly nastavenými hygienou. Na základě výsledků testů zvolíme další postup podpory zařízení ze strany kraje," uvedl pro ČTK Dan Lechmann z hejtmanství.

V Královéhradeckém kraji jsou dvě ohniska koronaviru, kromě úpického domova seniorů, také krajský domov seniorů v Polici nad Metují na Náchodsku. Podle hygieniků tam byla k dnešnímu dopoledni prokázána nákaza u dvou klientů, v zařízení je přes 60 seniorů.

"Na čtvrtek se plánuje plošné testování jak klientů, tak zaměstnanců, celkem asi 115 osob," uvedla pro ČTK Krejčí.

Podle zástupců hejtmanství je aktuálně covid-19 potvrzen v Královéhradeckém kraji pouze v domovech pro seniory v Úpici a Polici nad Metují.

Počet potvrzených nákaz koronavirem v Královéhradeckém v posledních dnech rychle roste, denně o více než 20 případů. Od pondělního dopoledne do dnešní 9:00 přibylo v kraji 33 potvrzených nákaz, od začátku pandemie jich tedy v regionu je 927. Po několika dnech naopak ubylo aktivních případů, za posledních 24 hodin o šest, na celkových 362, vyplynulo z dnes zveřejněných dat hradecké KHS. Údaje jsou k 9:00.

Podle hygieniků bylo aktuálně nemocných oproti pondělí méně ve třech z pěti okresů Královéhradeckého kraje, a to v okresech Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Dnes dopoledne jich bylo na Hradecku 103, na Náchodsku 61 a na Rychnovsku 25. Nejvíce aktuálně nemocných zůstává v okrese Trutnov, a to 137, kde za posledních 24 přibyly čtyři případy. Od pondělního dopoledne ale největší nárůst aktivních případů zaznamenal okres Jičín, a to o osm na celkových 36. V souvislosti s koronavirem do dnešního dopoledne zemřelo v Královéhradeckém kraji deset lidí, což je za posledních 24 hodin nárůst o jeden případ, vyplynulo z dopoledních údajů hradecké KHS.

Podle ministerstva zdravotnictví, které při evidenci případů používá jinou metodiku než krajští hygienici, bylo od začátku pandemie v hradeckém kraji do dnešních 01:00 zjištěno 1093 potvrzených případů covidu-19, v přepočtu na 100.000 obyvatel to představovalo zhruba 198 případů nákazy. Byl to druhý nejnižší počet v celé ČR, nižší hodnotu přibližně 173 případů na 100.000 obyvatel měl jen Ústecký kraj, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví.

ČTK