Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Zemřel Aleš Hrabě, vášnivý lyžař i zakladatel baseballu a softballu

30. 9. 2020

page.Name
V nedožitých třiadevadesáti letech zemřel minulý týden ve středu Aleš Hrabě z Janských Lázní, jehož osobnost byla spjata se začátky softballu a baseballu v Čechách.

Aleš Hrabě se narodil 11. února 1928 v Bašnicích u Hořic. Čtyřicet let pracoval v mezinárodní rozhlasové a později televizní organizaci. S manželkou Blaženkou se znali 62 let, manželé byli o čtyři roky méně, žili ve Vršovicích a zplodili jednoho syna Aleše. Do Janských Lázní se přestěhovali až na důchod.

V roce 1963 založil sekci pálkované při ČSTV. I když v té době bylo mnohdy těžké sportovním jednotám vysvětlit, že se nejedná o imperialistický sport.

„Na jednom zasedání jednoty, kam jsem se nechal pozvat, abych to pomohl prosadit, soudruzi říkali, že americká hra se tady hrát nebude. Sáhl jsem do tašky, ukázal jim zvětšenou fotku z novin a řekl: Soudruhu, kdyby to byl americký sport, myslíš, že by Fidel Castro zahajoval kubánskou ligu? On mávl rukou a řekl, no tak dobře,“ vzpomínal s úsměvem čestný předseda a první člen síně slávy českého baseballu a softballu v rozhovoru pro Trutnovinky, který vznikl v zimě před dvěma roky.

Tehdy jsme za akčním dědou vyrazili dělat interview k jeho životnímu jubileu a aby nám ukázal, jak je v devadesáti letech stále aktivním lyžařem. Tento sport byl jeho velkou vášní.

Poslední rozloučení s Alešem Hrabě se uskuteční zítra ve 13 hodin ve smuteční síni Městského hřbitova v Trutnově.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek