Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dvorské zoo se podařilo odchovat čtyři čápy marabu, jeden pojede do Itálie

31. 3. 2021

Dvorské zoo se podařilo odchovat čtyři čápy marabu, jeden pojede do Itálie 0 snímků
Chovatelům Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se podařil odchov čtyř čápů marabu afrického. Mláďata se narodila postupně v únoru. Dvě mláďata vychovává pár čápů marabu a o zbylé dvě pečuje pár volavek obrovských. Jeden z odchovaných ptáků, mladá samice, zamíří na počátku dubna do Itálie, kde by měla založit nový chov, uvedla dnes zoo.

Přirozené rozmnožování marabu afrických v zajetí je složité, problémem je najít k sobě správné jedince. Dvorská zoo chová marabu africké od roku 1986 a zatím se jí povedlo odchovat 42 jedinců. První mláďata se narodila v roce 1999.

"Marabu je v zoologických zahradách celkem častým druhem, ale odchovy jsou stále mimořádné," uvedl zoolog dvorského safari parku Michal Podhrázský. V Evropě chová tyto mrchožravé africké čápy 93 zahrad v počtu takřka 300 jedinců, odchovy se ale daří jen v pěti z nich. Dvorská zoo chová jedno z největších hejn mimo Afriku, které tvoří 12 ptáků různého věku.

Chov čápů marabu je náročný na prostor a velkým problémem je vzájemná agresivita čápů. Sestavit harmonický pár trvá podle zoologů i několik let a mohou ho doprovázet i smrtelné potyčky. Čtyři dvorská mláďata pocházejí z vajec od dvou párů, z nichž jen jeden dokáže mláďata vychovat. O zbylá mláďata se tak musejí postarat volavky.

Marabu africký je pták nápadný svou velikostí i vzhledem. Dosahuje výšky okolo 150 centimetrů a rozpětí křídel přes tři metry z něho dělá jednoho z největších brodivých ptáků na světě. Pro dospělé jedince je typická olysalá hlava a velký růžovočervený vak na krku, který používají při toku. Obývají téměř všechny oblasti Afriky jižně od Sahary.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Zoo patří kraji a je nejčastějším turistickým cílem v regionu. Loni jí kvůli trojímu uzavření z důvodu epidemie covidu-19 klesla návštěvnost meziročně o 17 procent na 450.722 lidí. Letos zahrada kvůli covidovým restrikcím zatím neotevřela.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/SPDK