Čtvrtek

28. září 2023

Nyní

20°

Zítra

20°

Svátek má

Dvorské zoo se podařilo odchovat čtyři čápy marabu, jeden pojede do Itálie

31. 3. 2021

Dvorské zoo se podařilo odchovat čtyři čápy marabu, jeden pojede do Itálie 3 snímků
Chovatelům Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se podařil odchov čtyř čápů marabu afrického. Mláďata se narodila postupně v únoru. Dvě mláďata vychovává pár čápů marabu a o zbylé dvě pečuje pár volavek obrovských. Jeden z odchovaných ptáků, mladá samice, zamíří na počátku dubna do Itálie, kde by měla založit nový chov, uvedla dnes zoo.

Přirozené rozmnožování marabu afrických v zajetí je složité, problémem je najít k sobě správné jedince. Dvorská zoo chová marabu africké od roku 1986 a zatím se jí povedlo odchovat 42 jedinců. První mláďata se narodila v roce 1999.

"Marabu je v zoologických zahradách celkem častým druhem, ale odchovy jsou stále mimořádné," uvedl zoolog dvorského safari parku Michal Podhrázský. V Evropě chová tyto mrchožravé africké čápy 93 zahrad v počtu takřka 300 jedinců, odchovy se ale daří jen v pěti z nich. Dvorská zoo chová jedno z největších hejn mimo Afriku, které tvoří 12 ptáků různého věku.

Chov čápů marabu je náročný na prostor a velkým problémem je vzájemná agresivita čápů. Sestavit harmonický pár trvá podle zoologů i několik let a mohou ho doprovázet i smrtelné potyčky. Čtyři dvorská mláďata pocházejí z vajec od dvou párů, z nichž jen jeden dokáže mláďata vychovat. O zbylá mláďata se tak musejí postarat volavky.

Marabu africký je pták nápadný svou velikostí i vzhledem. Dosahuje výšky okolo 150 centimetrů a rozpětí křídel přes tři metry z něho dělá jednoho z největších brodivých ptáků na světě. Pro dospělé jedince je typická olysalá hlava a velký růžovočervený vak na krku, který používají při toku. Obývají téměř všechny oblasti Afriky jižně od Sahary.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Zoo patří kraji a je nejčastějším turistickým cílem v regionu. Loni jí kvůli trojímu uzavření z důvodu epidemie covidu-19 klesla návštěvnost meziročně o 17 procent na 450.722 lidí. Letos zahrada kvůli covidovým restrikcím zatím neotevřela.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/SPDK