Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Po Santiagu de Compostela hodlá vozíčkář Dušek dobýt i Černobyl

11. 3. 2021

Po Santiagu de Compostela hodlá vozíčkář Dušek dobýt i Černobyl 0 snímků
Žijte teď a plačte zítra. To byl název rozhovoru s Janem Duškem ze Dvora Králové nad Labem, který vyšel v roce 2017 v zářijovém magazínu Trutnovinky. Tento muž, který již osmnáctým rokem bojuje s roztroušenou sklerózou a je upoután na invalidní vozík, je velký bojovník.

Společně s cestovatelem Petrem Hirschem a dalšími kamarády absolvoval na vozíku 640 kilometrů dlouhou pouť do španělského Santiaga de Compostela související s projektem Camino na kolečkách. „Tento projekt vzbuzoval už od samého počátku nečekaný ohlas. Není proto divu, že po celovečerním dokumentu, několika desítkách besed, výstavách a vydané knize, naplánovali členové týmu novou výpravu,“ přiblížil Hirsch.

Camino se tedy opět rozhodlo oprášit svá kolečka, tentokrát s cílem dobýt ukrajinský Černobyl, což je cesta do nepochybně nejkontroverznějšího místa světa vzhledem k někdejší tamní jaderné katastrofě. Dušek chce touto poutí se svým týmem udělat sondu do svého nitra k nemoci, kterou už bere jako svoji družku. Rozárka, jak jí říká, nebo-li roztroušená skleróza, je chronické autoimunitní onemocnění, při němž lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. 

„Honza, který je kvůli této nemoci upoután na invalidní vozík, se svým činem rozhodl ukázat ostatním, že ani na vozíku život nekončí a člověk dokáže všechno, stačí jen chtít,“ řekl Hirsch. Už před lety, než se Dušek rozhodl absolvovat cestu do Santiaga, se obrátil na cestovatele Hirsche s tím, že s kolečky život nekončí. 

„Tím jsem chtěl říci, že i když mám nedělitelnou družku – roztroušenou sklerózu, nemůžu stát na místě a čekat na to, co bude. Musím žít, jsem tady kvůli tomu a ne proto, abych se litoval, nebo brečel. Někdy se cítím zdravější než spousta zdravých lidí. Ta nemoc je v hlavě,“ řekl Trutnovinkám před španělskou poutí věčný optimista, jak se sám nazval.

Rád by i nyní dokázal, že lidská touha dokáže překonat jakoukoli překážku. Proto se znovu obrátil na svého kamaráda Petra s prosbou vydat se do Černobylu. Hirsch připustil, že chvíli váhal, protože tato výprava bude mnohem náročnější než ta španělská. „Honzův optimismus a heslo že nic není nemožné mně však dodaly odvahu a rozhodl jsem se jít do toho s ním,“ prozradil Hirsch.

Stejně jako u Camina na kolečkách i z Černobylské výpravy vznikne dokumentární snímek. Ten bude opět natáčet osvědčená dvojice – režisérka Eva Toulová a kameraman a střihač Tomáš Lénárd. Film s názvem Černobyl na kolečkách bude nejen dokumentem Honzovy cesty, ale i snímkem o roztroušené skleróze a životních omezeních, která s sebou nemoc přináší. Pro filmařku a režisérku Evu Toulovou je Černobyl atraktivní místo budící velký respekt, který se určitě v dokumentu promítne.

„Primárně ale dokument zaměříme na Honzu, který věří, že v Černobylu najde něco, co mu může pomoci v boji s jeho nemocí,“ uvedla. Když vše půjde podle plánu, výprava Černobyl na kolečkách zahájí svou pouť letos v létě. Expedici zaštiťuje svým patronátem jaderná fyzička Dana Drábová. Pro zajištění prostředků k pokrytí nákladů na expedici a vznik nového dokumentu byla 9. března spuštěna sbírková kampaň Hithit pod názvem Černobyl na kolečkách. Tvůrci se snaží získat 300 tisíc korun a nabízejí přispěvatelům atraktivní odměny.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Petra Hirsche