Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Přibývá přestupků, stoupá počet pokut, hlásí ochránci krkonošské přírody

10. 3. 2021

page.Name
Motorkáře, skútraře, skialpinisty a selfíčkáře. Ty všechny lákají zapovězená místa Krkonošského národního parku stále častěji. Také proto přestupků v nejvyšších českých horách přibývá. Situace je bohužel horší a horší, varují ochránci přírody. Loni udělili pokuty za více než 1,3 milionu korun.

Nevídaný případ řádění v nejcennějších lokalitách Krkonoš se odehrál loni 1. dubna. Čtyři lidé na terénních motocyklech s pásy rozjezdili nejcennější lokality národního parku. Projeli téměř celé zasněžené Krkonoše, nejvíc se pohybovali v nejpřísněji chráněné zóně mezi Horními Mísečkami a Obřím dolem. Strážci parku jednoho chytili u Luční boudy, další tři na parkovišti v Horních Mísečkách.

Všichni čtyři dostali za nelegální jízdu nejvyšší možnou pokutu 100 tisíc korun. „Dvě pokuty již byly zaplaceny. Jedna nezaplacená pokuta byla předána k vymáhání Celnímu správě a poslední pokuta by měla být zaplacena do poloviny března,“ uvedl mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.V zimě trápí Krkonoše bezohlední skútraři, po zbytek roku terénní motorkáři. „Všichni víme, že chytit je není snadné, ale ani oni se loni nevyhnuli trestu. V pěti případech naši právníci uložili pokutu 15 tisíc korun,“ upřesnil Drahný.

Kromě nelegálních vjezdů motorových vozidel přibývá také vstupů turistů do volného terénu v klidovém území národního parku, ať už skialpinisty, freeridisty, nebo tzv. selfíčkáři.

„Loni právníci Správy KRNAP obeslali příkazem k uhrazení pokuty ve výši 10 tisíc korun dvě desítky lyžařů, respektive selfíčkářů,“ sdělil Drahný. Pokuta v takových případech může v závislosti na lokalitě a závažnosti přestupku dosáhnout výše až 100 tisíc korun.

Strážci parku loni uložili 65 pokut v celkové výši 80 tisíc korun. Právníci odboru státní správy vyřešili 58 správních řízení a uložili pokuty ve výši 1,3 milionu korun. „Množství přestupků, které naši strážci v terénu musejí řešit, je obludné. Počet na místě uložených pokut stoupá. Situace je bohužel horší a horší,“ zdůraznil Radek Drahný.

Pokuty, které pachatelé přestupků dostávají, nejsou příjmem Správy KRNAP. Polovina jde obci, na jejímž katastru se přestupek stal, a druhá polovina Státnímu fondu životního prostředí, který zajišťuje financování projektů jako například Zelená úsporám či Dešťovka.

(pac, tz-rad)
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Správa KRNAP