Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Ředitel dvorské ZOO Přemysl Rabas: Lidé nám darovali již 18 milionů

25. 3. 2021

page.Name
Černý scénář, podle něhož by zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem musela kvůli výpadku příjmů způsobenému covidovým lockdownem zvířata stěhovat do jiných zoologických zahrad nebo je dokonce utratit, vyvolala mezi širokou veřejností mimořádný ohlas a vlnu solidarity. Ředitel zoo Přemysl Rabas v rozhovoru pro Vrchlabinky.cz vypočetl, že od neděle lidé už přispěli na chod zahrady a jídlo pro zvířata souhrnnou částkou 18 milionů korun. „Podpora lidí je bezprecedentní a velmi dojemná. Zároveň přitom je pro nás nesmírně zavazující. Za každý jeden dar, příspěvek či slova podpory patří obrovské poděkování,“ říká.

Jak hodnotíte odezvu, kterou ve veřejnosti vyvolaly informace o možném utrácení zvířat ve vaší ZOO a následná podpora projektu „Pozvi zvíře na oběd“?
Podpora lidí je během posledních dnů až dojemná. Od neděle přispělo na krmení pro zvířata i fungování safari parku kolem 50 tisíc dárců částkou přes 18 milionů korun, a to především formou pozvánek na jídlo. Evidujeme i zvýšený počet adopcí, podpůrných DMS nebo přímo finančních darů. To safari parku v této mimořádné situaci nesmírně pomáhá.

Dokázali byste opravdu představit tu situaci, že byste museli utratit zvíře, o které jste se třeba i několik let starali?
Jako odpovědní hospodáři se samozřejmě musíme zabývat i katastrofickými scénáři. Prvním krokem je omezení plánovaných oprav, dále případné omezení externích spolupracovníků a následně snížení mezd. A jedním z krajních řešení je i přesun zvířat do jiných zoologických zahrad. Není to však jednoduché, musíte najít zahradu, která je ochotná si zvíře vzít a mít ho v dobrých podmínkách. Dnes ale má problém většina zahrad v Evropě. Přesuny zvířat se navíc připravují dlouho dopředu. Z toho je zřejmé, že případné utracení je zcela poslední možností řešení. Je ovšem nutné říci, že pokud se vyplní nejčernější scénář, nebude možné se mu vyhnout. Poslední vývoj situace ale napovídá, že k němu nebude nutné přistoupit.

Kolik peněz vám již lidé či firmy poslali a na jak dlouho tyto prostředky stačí? S jakým rozpočtem ročně pracujete?
Roční rozpočet máme kolem 200 milionů korun. Z toho 61 milionů činí dotace zřizovatele, téměř 140 milionů korun si musíme sami vydělat. Loňská ztráta činila necelých 30 milionů korun, letos jsme zatím přibližně na šesti milionech, ale to jsou první měsíce roku. S dalšími měsíci poroste ztráta exponenciálně a do konce dubna se může blížit dvaceti milionům korun. Máme naštěstí obrovskou podporu veřejnosti, lidé adoptují zvířata nebo zvou zvíře na oběd. To nám v poslední době přineslo více než 18 milionů korun. Na druhou stranu ale jen mzdy činí šest milionů měsíčně bez odvodů. Krmení je přes jeden milion. K tomu je třeba připočíst náklady na energie, vodu, teplo a řadu dalších.  

Komunikujete nějak s vládou nebo i Královéhradeckým krajem ohledně nějaké další finanční podpory pro vaši ZOO?
Královéhradecký kraj safari park dotuje každým rokem částkou 60 milionů. V roce loňském k tomu můžeme připočíst ještě 13,4 milionu na vyrovnání koronavirových ztrát. Přímou komunikaci s nejvyššími vládními představiteli vede unie českých zoo. Safari park na situaci opakovaně upozornil například úspěšnou akcí ŠimpanZoom. Během ní jsme propojili šimpanze ze Dvora a Brna telemostem, videokonferencí. Vedle toho, že se nám povedlo zvířata touto cestou zabavit, podařilo se také zaujmout média po celé planetě, která přenášela jasné sdělení: navzdory tomu, že jsou zahrady zavřené, život v nich běží dál. I to nepochybně pomohlo přitáhnout k problematice, kterou nyní řeší všechny zoo nejen v Česku, velkou pozornost. Ministerstvo financí již s ministerstvem životního prostředí přislíbily navýšení státní pomoci pro 28 licencovaných zoologických zahrad v ČR o 50 milionů korun z rozpočtové rezervy. Celkem tedy dotační program ministerstva životního prostředí letos na podporu chovných zvířat poskytne 80 milionů korun. To velice vítáme, s ohledem na obrovské škody ve všech zoologických zahradách však přispěje spíše k okamžitému řešení kritické situace. Neznamená to však dlouhodobé řešení.

Co by pro vás znamenalo prodloužení lockdownu do května června či déle?
Loňská ztráta činila 30 milionů korun, letos jsme zatím na šesti až sedmi milionech, ale to jsou první měsíce roku. S dalšími měsíci poroste ztráta exponenciálně a do konce dubna může činit až dvacet milionů korun. V hlavní sezóně by ztráta narůstala ještě rychleji. Raději si to ani nechci představit.

Chtěl byste něco vzkázat návštěvníkům a donátorům?
Podpora lidí je bezprecedentní a velmi dojemná. Zároveň přitom je pro nás nesmírně zavazující. Za každý jeden dar, příspěvek či slova podpory patří obrovské poděkování. Věříme, že lidi nezklameme, a že je budeme moci již brzy přivítat v safari parku.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Přemysla Rabase