Úterý

26. září 2023

Nyní

15°

Zítra

13°

Svátek má

Tendence lavinového nebezpečí v Krkonoších roste

18. 3. 2021

page.Name
Tendence lavinového nebezpečí v Krkonoších roste a s příchodem sněžení a větru by se mohlo zvýšit na třetí stupeň z pětibodové škály. Na české straně Krkonoš platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, uvedla dnes na webu Horská služba Krkonoše. Nebezpečnější třetí stupeň od středy platí v polské části hor.

"Bude záležet na tom, jaké bude počasí, kolik napadne sněhu, jak bude foukat. Druhý stupeň zvýšíme, pokud se podmínky zhorší," řekl dnes ČTK náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Horští záchranáři dnes na webu uvedli, že stupeň lavinového nebezpečí by se mohl zvýšit již v pátek.

Druhý stupeň značí většinou mírné nebezpečí. Na hřebenech Krkonoš je 80 až 130 centimetrů sněhu, více ho je na některých závětrných svazích, žlabech a v odtrhových zónách. K dnešním 07:00 za posledních 24 hodin napadlo v Krkonoších pět centimetrů sněhu, za poslední období ho přibylo více než půl metru. Sněžení doprovázel silný vítr.

Podle horských záchranářů uvolnění laviny je v současnosti možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve strmém extrémním terénu. Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v této zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň.

V neděli v Krkonoších sjely na polské straně hor dvě laviny. Jedna, v lokalitě Czarny Kociol pod Mužskými kameny, zavalila Češku, která později v nemocnici na následky zranění zemřela. V končící zimní sezoně jde v Krkonoších o druhou oběť související se sesuvem lavin. Lavinové neštěstí se stalo v Krkonoších také 15. února. Druhá lavina se v neděli 14. března uvolnila také v lokalitě Bialy Jar, kde pomáhaly desítky členů české horské služby. Pod sněhem tam nikoho nenašli.

V Krkonoších má být dnes většinou zataženo se sněžením na většině území. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi minus pěti až minus dvěma stupni Celsia. Vítr mírný severozápadní až severní bude k večeru slábnout. Meteorologové také na pátek pro Krkonoše předpovídají oblačno až zataženo se sněžením. Večer by mělo oblačnosti i srážek ubývat. Nejvyšší denní teploty mají být v pátek mezi minus sedmi a minus čtyřmi stupni Celsia.

Kvůli vládním opatřením omezujícím volný pohyb v Krkonoších výrazně ubylo lidí, horská služba zaznamenala citelný pokles zásahů.

ČTK
Ilustrační foto: Horská služba Krkonoše