Zoo ve Dvoře Králové rychle narůstají škody, obává se černých scénářů
23. 3. 2021
"Situace se dál dramatizuje. Aktuálně vyčíslujeme škodu způsobenou koronavirovými opatřeními na pětatřicet milionů. Pokud by i nadále přetrvával tak nepříznivý vývoj věcí a ještě se prohlubovala špatná situace státu, museli bychom zavést ještě intenzivnější úsporná opatření," upozornil ředitel Safari parku Přemysl Rabas.
Jen na krmení pro zvířata a mzdy pro zaměstnance potřebuje park měsíčně zhruba šest milionů korun. Prakticky jediným aktuálním příjmem je přitom provozní příspěvek zřizovatele, Královéhradeckého kraje.
Pokud by park nemohl otevřít ani v dubnu, začnou ztráty růst rapidním tempem. Pokud by omezení trvala až do května, a nepomohl by finančně stát, muselo by dojít k omezení počtu chovaných zvířat.
Dvorský Safari park už zavedl několik úsporných opatření, další má připravená. Snížení počtu zvířat má být až poslední možností. Pokud by k němu ale muselo dojít, některá zvířata by zamířila do jiných zoo v rámci Evropské asociace zoologických zahrad. A už by se do Dvora Králové zřejmě nevrátila.
Safari park navíc funguje jako největší genetická banka afrických zvířat v lidské péči na světě. Případné omezení počtu zvířat by mohlo mít nedozírné následky také na ochranu daných druhů v mnohem širším kontextu.
Jednou z příležitostí, jak Safari parku pomoci, je pozvat zvíře na sváteční oběd, brunch či večeři. Zaplacením účtu za denní krmení pro vybraná zvířata můžou příznivci parku pomoci v boji s důsledky koronavirové krize.
„Věříme, že s otevřením restaurací si lidé vyrazí se svými přáteli na oběd či večeři, aby si užili možnost být spolu. My jim dáváme šanci pozvat - i když obrazně - na dobré jídlo svého zvířecího oblíbence, a pomoci safari parku vyrovnat se s citelným finančním výpadkem v důsledku pandemie,“ uvedl Rabas.
Zvířata si ráda pochutnávají třeba na mangu, fermentovaném listí, libovém hovězím mase nebo čerstvých šnecích. Samozřejmostí jsou i granátová jablka, kaki a další exotické ovoce, čerstvé ryby, ale také množství rozličného hmyzu od larev potemníků k sarančím.
V rámci projektu vyjde denní menu pro zvířecí labužníky na 100 až 450 korun.
(pac, tz-spdk)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: SPDK