Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zoo ve Dvoře Králové rychle narůstají škody, obává se černých scénářů

23. 3. 2021

page.Name
O dalších pět milionů korun narostla od počátku roku ztráta Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Kvůli opatřením proti šíření covidu-19 je zavřený. Pokud se situace nezlepší, bude muset přistoupit k razantním opatřením. V krajní nouzi by se park musel některých zvířat zbavit a poslat je do jiných zoologických zahrad.

"Situace se dál dramatizuje. Aktuálně vyčíslujeme škodu způsobenou koronavirovými opatřeními na pětatřicet milionů. Pokud by i nadále přetrvával tak nepříznivý vývoj věcí a ještě se prohlubovala špatná situace státu, museli bychom zavést ještě intenzivnější úsporná opatření," upozornil ředitel Safari parku Přemysl Rabas.

Jen na krmení pro zvířata a mzdy pro zaměstnance potřebuje park měsíčně zhruba šest milionů korun. Prakticky jediným aktuálním příjmem je přitom provozní příspěvek zřizovatele, Královéhradeckého kraje.

Pokud by park nemohl otevřít ani v dubnu, začnou ztráty růst rapidním tempem. Pokud by omezení trvala až do května, a nepomohl by finančně stát, muselo by dojít k omezení počtu chovaných zvířat.

Dvorský Safari park už zavedl několik úsporných opatření, další má připravená. Snížení počtu zvířat má být až poslední možností. Pokud by k němu ale muselo dojít, některá zvířata by zamířila do jiných zoo v rámci Evropské asociace zoologických zahrad. A už by se do Dvora Králové zřejmě nevrátila.

Safari park navíc funguje jako největší genetická banka afrických zvířat v lidské péči na světě. Případné omezení počtu zvířat by mohlo mít nedozírné následky také na ochranu daných druhů v mnohem širším kontextu.

Jednou z příležitostí, jak Safari parku pomoci, je pozvat zvíře na sváteční oběd, brunch či večeři. Zaplacením účtu za denní krmení pro vybraná zvířata můžou příznivci parku pomoci v boji s důsledky koronavirové krize.

„Věříme, že s otevřením restaurací si lidé vyrazí se svými přáteli na oběd či večeři, aby si užili možnost být spolu. My jim dáváme šanci pozvat - i když obrazně - na dobré jídlo svého zvířecího oblíbence, a pomoci safari parku vyrovnat se s citelným finančním výpadkem v důsledku pandemie,“ uvedl Rabas.

Zvířata si ráda pochutnávají třeba na mangu, fermentovaném listí, libovém hovězím mase nebo čerstvých šnecích. Samozřejmostí jsou i granátová jablka, kaki a další exotické ovoce, čerstvé ryby, ale také množství rozličného hmyzu od larev potemníků k sarančím.

V rámci projektu vyjde denní menu pro zvířecí labužníky na 100 až 450 korun.

(pac, tz-spdk)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: SPDK