Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kraj chystá opravy mostů za více než 260 milionů korun

8. 6. 2021

page.Name
Královéhradecký kraj do dvou let vynaloží na opravy mostů více než 260 milionů korun. Letos chce na tyto stavby uvolnit 61,5 milionu korun a příští rok téměř 200 milionů korun. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Červíček (ODS). Královéhradecký kraj vlastní 869 mostů. Čtyři mosty jsou v havarijním stavu a potřebují urychlenou opravu.

V havarijním stavu jsou mosty v obci Železnice na Jičínsku, v Čermné nad Orlicí v místní části Číčová a mosty v Krkonoších na hlavní silnici do Pece pod Sněžkou, a to ve Velké Úpě a v Temném Dole. Most v Temném Dole byl už v takovém stavu, že kraj na něm musel v květnu omezit dopravu a v nejbližších dnech zahájí provizorní opravu, která obnoví původní nosnost mostu. V roce 2022 by tam měl vzniknout most nový.

"Kompletní rekonstrukce mostů vyvrcholí v roce 2022 opravou tří mostů na hlavním tahu do Pece pod Sněžkou. Předpokládané náklady stavebních prací jsou 170 milionů korun. Zdroje financování chceme hledat i mimo krajský rozpočet v dotačních programech," uvedl radní pro dopravu Václav Řehoř (ODS).

Kraj má letos v plánu kromě mostu v Temném Dole opravit šest mostů za 61,5 milionu korun. Rekonstrukce se dočkají také mosty v Jaroměři, ve Velké Úpě, v Hronově, v Orlickém Záhoří, v Dolní Olešnici a v obci Pamětník na Hradecku. Šest mostů je v plánu také v roce 2022, příští rok náklady na rekonstrukce dosáhnout částky 199,8 milionu korun. V roce 2022 by měly projít opravami mosty ve Lhotě u Trutnova, v Libňatově, v Kounově přes Zlatý Potok a tři takzvané polské mosty ze 70. let minulého století v Temném Dole v Krkonoších.

Dalších 45 investic kraj připravuje. "U pěti projektů je nutné ještě vypracovat projektovou dokumentaci, 20 akcí čeká na její dokončení. Dalších 20 projektů je ve fázi příprav pro žádost o stavební povolení," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Do oprav mostů kraj potřebuje investovat řádově stovky milionů korun. Systematicky je řeší od roku 2017. "Kraj v letech 2017 až 2020 proinvestoval do údržby svých mostů zhruba 64 milionů korun ročně. Celková bilance za opravy a rekonstrukce v uplynulém období tak dosáhla zhruba 260 milionů korun," uvedl Červíček.

Královéhradecký kraj mosty kontroluje pravidelně dvakrát do roka, jednou za čtyři roky dělá hlavní kontrolu.

ČTK