Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Nový vstup do chystaného Muzea Krkonoš má podobu skály

2. 6. 2021

page.Name
Součástí rekonstrukce bývalého kláštera ve Vrchlabí, který je sídlem Krkonošského muzea Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), je nový vstup do budoucích expozic. Má podobu skály a jeho hrubá stavba byla odkryta letos v dubnu. Vybudování nového vstupu umožní zachovat podstatu struktury klášterní budovy. Hlavní návštěvnické centrum národního parku ponese název Muzeum Krkonoš a mělo by být otevřeno v květnu 2023.

ČTK to sdělili zástupci Správy KRNAP. "Hrubá stavba nyní dostává izolační vrstvu, na kterou ještě přijde povrchová úprava tenkým betonovým nástřikem v antracitovém odstínu. Souběžně bude doplněna prosklená fasáda vstupní haly, která ponese verše Miloše Šejna, který již desetiletí zkoumá vztah člověka a přírody Krkonoš," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Nový objekt je přilepený k historické barokní budově a propojuje všechny úrovně kláštera. "Urbanisticky je dalším krokem k dotvoření areálu KRNAP jako nedílné součásti reprezentativní centrální lokality města Vrchlabí," sdělil Drahný.

Přístavba nového vstupního objektu obsahuje vstupní halu, ve které bude pokladna a muzejní obchod, šatny a sociální zařízení. V návaznosti na nově upravenou klášterní zahradu bude ve spodním podlaží multifunkční přednáškový sál. Výtah zajistí bezbariérovou prostupnost objektu od spodního podlaží na úrovni zahrady po druhé nadzemní podlaží, tedy všech veřejnosti přístupných prostor klášterní budovy. Uvnitř ve vstupní hale bude začínat příběhová linie samotné budoucí stálé expozice.

"Základní orientace budovy kláštera i klášterního kostela zůstala zachována. Zachován zůstane i původní historický vstup do budovy, který bude využíván jako vchod služební, jako vstup do části, kde budou k dispozici sezonní výstavy a také coby relaxační prostor pro návštěvníky. Hlavní vstup do nově pojatého muzea bylo nutné řešit z řady důvodů nově a jinak," oznámil Drahný.

Architektonickou stránku celého projektu zajišťuje od roku 2010 profesor Roman Koucký a Šárka Malá ze společnosti koucky-arch.cz. Architekti navrhli nové uspořádání, kdy je hlavní vstup do expozic otočený k městu, navazuje na parkoviště. Významově navazuje nejen na scénář budoucích nových expozic Muzea Krkonoš, ale především doplňuje celý areál, uvedli zástupci KRNAPu.

Stavební část projektu, která začala loni v únoru, by měla být hotová do konce letošního roku. Pak přijde na řadu instalace nové expozice. Budova bývalého kláštera je zavřená od podzimu 2017. Stavební práce zajišťuje společnost Metrostav, která zakázku vyhrála s cenou 109,5 milionu korun bez DPH. Celkové náklady včetně vybudování expozice jsou odhadovány na více než 200 milionů korun. Evropské dotace mají činit více než 80 procent uznatelných nákladů.


ČTK
Foto: Správa Krkonošského národního parku