Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V zoo se po šesti letech narodil dikdik Kirkův, antilopa s malým chobotem

10. 6. 2021

V zoo se po šesti letech narodil dikdik Kirkův, antilopa s malým chobotem 0 snímků
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se po šesti letech narodilo mládě miniaturní africké antilopy dikdik Kirkův. Antilopa v dospělosti váží tři až šest kilogramů a dorůstá výšky 30 až 40 centimetrů. Vyznačuje se malým chobotem, kterým se přizpůsobila k životu v horkých a suchých polopouštích. ČTK to dnes řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Safari park chová dikdiky od roku 2002, od té doby se v něm narodilo 24 mláďat. Dvorským chovatelům se dikdiky podařilo rozmnožit jako prvním v zemi.

"Pro samici Debru jde o první mládě, jsou jí necelé dva roky a relativně nedávno dosáhla pohlavní dospělosti. Navzdory tomu se projevuje jako skvělá matka. Podle pozorování je mládě zdravé a prospívá," uvedl k v pondělí narozené malé samičce zoolog Jiří Hrubý. Také pro dva a půl roku starého samce Landiho je mládě prvním. Při narození mládě vážilo asi půl kilogramu. Dikdiky v letošním roce neodchovala žádná jiná česká zoo.

Aby návštěvníci zoo dikdiky viděli, musejí mít velké štěstí. "Jde o plachá zvířata, která se ráda ukrývají. Ačkoli safari park v současnosti vedle čerstvého přírůstku chová ještě šest dospělých zvířat, mnoho návštěvníků je přehlédne. Dikdikové jsou také spíše noční zvířata," uvedl Šťastný.

Dikdik je polopouštním podmínkám přizpůsoben stavbou těla. V prodloužených nozdrách jeho protáhlého čenichu se ochlazuje krev, která se rozvádí dál do těla. Voda, která v nozdrách zkondenzuje z páry, se navíc může vrátit zpět do organismu.

Dikdikové patří k nejmenším antilopám světa, menší jsou pouze lesní antilopky rodu Neotragus. V zoologických zahradách nejsou k vidění.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková, Kateřina Lochovská