Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Vrchol Sněžky opět obepne metr vysoká síť, má chránit přírodu

7. 6. 2021

page.Name
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) i letos rozmístí na Sněžce přenosné zábrany, aby zamezila návštěvníkům v pohybu mimo vyznačené plochy a devastaci přírody. Ochranné sítě rozšíří nynější řetězové zábrany v pátek 11. června. ČTK to v pondělí sdělili zástupci Správy KRNAP. Metr vysoké sítě budou na obou místech jako loni, tedy na vrcholu a v sedle u bývalé Obří boudy.

"Na Sněžce bude přibližně 600 metrů ochranných sítí, v sedle pak 500 metrů," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Návštěvníkům vrcholu nejvyšší české hory byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. "Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách. Proto správy obou krkonošských národních parků loni poprvé oddělily prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí," uvedl Drahný.

Oplocená Sněžka byla jedna z našich nejlepších osvětových akcí


Podle šéfa ekologické výchovy Správy Krkonošského národního parku Michala Skalky je oplocená Sněžka jednou z nejlepších ochranářských akcí, kterou KRNAP za posledních 10 let udělal. "Ten dopad byl opravdu obrovský, proběhly stovky diskuzí - proč se nesmí sedět na trávníku, proč jsou ty sítě oranžové, proč nemůžeme zrušit lanovku, proč nedostane každý hříšník pokutu. Po třiceti letech praxe vidím, že nejdůležitější pro ochranu přírody je právě taková komunikace," říká v rozhovoru (čtěte ZDE).

Na dodržování pravidel budou po celou letní sezonu dohlížet speciálně vyčlenění strážci národního parku. Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby policie, uvedli zástupci KRNAP, kteří návštěvnost Sněžky označují za extrémní.

Denní počet pěších turistů v letní sezoně se pohybuje mezi 8000 až 9000, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených lidí lanovkou z Pece pod Sněžkou na vrchol hory. Přepravní denní kapacita lanovky je až 2400 lidí. "Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás," uvedl Drahný.

Sněžka je charakteristická svým jehlanovitým tvarem, který se utvořil v dobách ledových. Sněžka ční do volné atmosféry a klima je tam navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Roční průměrná teplota na 1603 metrů vysoké Sněžce je 0,2 stupně Celsia.

V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy, lze tam spatřit kamenné mnohoúhelníky, brázdy, svahové terasy či kamenné sutě. Neukáznění lidé v minulosti do těchto procesů trvajících desítky tisíc let zasahovali stavěním kamenných pyramid, tzv. mužiků. Kromě toho se na Sněžce vyskytují druhy rostlin, které jsou charakteristické pro severskou tundru, a alpínské trávníky, přičemž některé z nich nelze najít nikde jinde na světě. Sněžka je také hnízdištěm vzácných ptáků.

"Z přírodovědeckého hlediska je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné a není možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků," dodal Drahný.

Podobně jako loni Krkonoše i o nadcházejících letních prázdninách očekávají nebývalý zájem návštěvníků. Návštěvnost Krkonoš v loňské letní sezoně byla druhá nejvyšší za posledních devět let, a to i přesto, že turistický ruch byl po významnou část roku omezen restrikcemi kvůli epidemii koronaviru. Loni sčítače u pěších turistů zaznamenaly v Krkonoších 1,137 milionu průchodů, což bylo meziročně o necelé procento více. Dosavadní rekord v pěších průchodech je z roku 2018 a má hodnotu 1,167 milionu průchodů.

ČTK
Foto: KRNAP