Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Rozsah polomů po středeční bouři? Asi 20 tisíc metrů krychlových

16. 7. 2021

page.Name
Středeční noční bouře zejména v západních Krkonoších vážně poškodila řadu lesních porostů. Podle prvních odhadů bude rozsah polomů dosahovat 20 tisíc metrů krychlových. Množství turistických stezek a cyklotras v západních Krkonoších je neprůchodných. ČTK to dnes sdělili zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se sídlem ve Vrchlabí na Trutnovsku. Odhadované množství poničeného dřeva odpovídá asi 20 procentům každoročních těžeb v KRNAP.

"Většina poškození je do 150 hektarů, jde v podstatě o jedno údolí. Takto soustředěné poškození lesa jsme v Krkonoších neměli od roku 2007, kdy se přes hory přehnal orkán Kyrill," řekl dnes ČTK vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa.

Správa KRNAP přesný rozsah škod zjišťuje, chce k tomu použít i drony. "Naši piloti dnes ráno poškozenou oblast nalétli a díky záběrům, které z dronu pořídili, jsme schopni velmi přesně spočítat rozsah škod, zasaženou plochu a počet popadaných stromů. To nám mnohem efektivněji pomůže organizovat práce na likvidaci této kalamity. Rádi bychom měli kalamitu zpracovanou do tří měsíců," řekl ČTK Jansa.

Správci KRNAP začátkem června uvedli, že kůrovcová kalamita v Krkonoších má svůj vrchol za sebou a nejspíš se začala blížit ke konci. Kalamita kůrovce v Krkonoších gradovala v posledních třech letech. Podle Jansy by kalamita po středeční bouři, za předpokladu, že se ji podaří včas zpracovat, neměla mít na gradaci kůrovce zásadní vliv.

"Významné zhoršení kůrovcové kalamity by se objevit nemělo. Tím, že kalamitu budeme zpracovávat, tak by se to nemělo projevit na okolních porostech. Nejsilnější je vždy první rojení (kůrovce), a to máme za sebou," řekl ČTK Jansa.

Návštěvníci bouří zasažených oblastí Krkonoš by měli dbát zvýšené opatrnosti, hrozí pády větví a poškozených stromů. Zcela uzavřena je například zeleně značená turistická cesta z Ryžoviště na Ručičky po křižovatku s Kládovou cestou. Rozsah kalamity je tak velký, že odstranění stromů z cesty potrvá minimálně týden. "Prosíme, aby návštěvníci nevstupovali do zasažených lokalit a při pohybu v lese se vyvarovali pohybu pod nahnutými či zavěšenými stromy," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Nejničivějším větrem na území celých Krkonoš za posledních 25 let zůstává orkán Kyrill, který v lednu 2007 poškodil v KRNAP 88.000 metrů krychlových dřeva a zasáhl plochu 3900 hektarů. Středeční bouře ničila lesy lokálně, především v okolí Harrachova v údolí Ryzího potoka. V celých Krkonoších zasáhla podle prvních odhadů plochu asi 1000 až 1500 hektarů. "V Krkonoších není kalamita v rozsahu 20.000 kubíků ročně rozprostřená po celé ploše hor nic neobvyklého. Mimořádný je ale takový zásah v jedné soustředěné oblasti," řekl ČTK Drahný.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.

ČTK
Ilustrační foto: Krnap