Neděle

19. května 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Zoo získala z Plzně samce pro obnovu chovu žiraf Rotschildových

13. 7. 2021

Zoo získala z Plzně samce pro obnovu chovu žiraf Rotschildových 0 snímků
Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal v minulých dnech z plzeňské zoo chovného samce žirafy Rothschildovy. Měl by pomoci přivést na svět další potomky těchto žiraf. Dvorská zoo zatím chovného hřebce neměla, poslední mládě se narodilo v roce 2016. ČTK to řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. Safari park patří k nejúspěšnějším chovatelům žiraf na světě.

Samec žirafy Rothschildovy Bořek se narodil v roce 2008 v Zoo Praha. V Plzni žil od roku 2010, kdy plzeňská zoo začala v rámci záchranného programu žiraf chovat takzvanou mládeneckou skupinu žirafích samců. Hřebci z ní jsou v rezervě pro případné uvolněné místo v chovném stádě v jiné zoo. Dvorský safari park i se samcem Bořkem nyní chová 14 žiraf Rothschildových.

Dvorská zoo chová také 11 žiraf síťovaných. Jejich stádo letos na jaře rozšířil tříletý samec z dánské zoo v Odense. I on by měl pomoci obnovit dvorský chov žiraf síťovaných, který zoo v minulých letech cíleně utlumila. Díky dřívějším velkým úspěchům dvorských chovatelů totiž mají dvorské žirafy síťované v evropském chovu velké množství příbuzných a hledání vhodného samce bylo složité.

Základy úspěšného chovu žiraf položil transporty zvířat z Afriky v 70. letech minulého století tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. Od té doby se v zoo narodilo 267 mláďat, včetně prvního v tehdejším Československu.

Chov žiraf v zajetí nabývá podle dvorských zoologů v posledních letech na větší důležitosti než kdy dřív. Mezi lety 1985 a 2015 klesl počet žiraf na světě ze 155.000 asi na 95 .000. V některých oblastech pokles činil až 95 procent.

Důvodem úbytku žiraf je přeměna přirozeného prostředí, ubývání míst k pastvě, pytláctví a války. Až do sčítání žiraf v roce 2015 nebyly žirafy předmětem většího zájmu ochránců. Pro jejich rychlé mizení se následně vžilo označení tiché vymírání.

ČTK
Foto: Martin Vobruba, J. Vogeltanz / ZOO Plzeň