Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Do Safari Parku můžou v jeden okamžik až 3 tisíce lidí

10. 4. 2021

page.Name
Do venkovních areálů Safari Parku Dvůr Králové nad Labem bude moci od pondělí přijít v jeden okamžik až kolem 3000 návštěvníků. Odpovídá to dvacetiprocentní kapacitě areálu, jak pro znovuotevření zoologických zahrad stanovila vláda.

"Kapacitu můžeme snadno kontrolovat pomocí elektronického systému vstupného. Ze zkušeností předchozích let víme, že tak vysoké návštěvnosti v této době nedosahujeme," řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. Zoo patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v regionu.

Od pondělí bude mít safari park otevřeno od 9:00 do 17:00, vstupenky si lidé budou moci koupit on-line a také v pokladně v objektu Kibo u vjezdu do safari. Zoo lidem doporučuje nákup on-line, a to kvůli pohodlí a omezení kontaktů. Vstupné bude pro on-line prodej i v pokladně jednotné. Dospělý zaplatí 95 korun a děti 50 korun. Děti do tří let budou mít vstup zdarma, jiné slevy nebudou.

V zoo budou otevřené pouze venkovní prostory, zavřené budou pavilony, galerie i obchod. Otevřená budou tři okénka s občerstvením, k dispozici budou mít návštěvníci dezinfekci. Personál zoo bude dohlížet na to, aby lidé dodržovali rozestupy a používali ochranu dýchacích cest podle platných vládních nařízení.

V závislosti na počasí budou k vidění například šelmy, surikaty, sloni, nosorožci, při teplotách nad deset stupňů Celsia i žirafy, zebry a buvoli. Návštěvníci budou moci poprvé v historii safari parku pozorovat mládě medojeda kapského. Za poslední rok se tato šelma nerozmnožila v žádné jiné světové zoo. Do venkovního výběhu již vychází také nová samice slona afrického Drumbo, kterou dvorská zoo získala loni v říjnu ze zoo ve vídeňském Schönbrunnu.

Safari park je od loňského 18. prosince kvůli vládním protiepidemickým nařízením uzavřený a za letošní rok zatím na výnosech přišel o šest milionů korun.

Zoologická zahrada půjčila obrazy Zdeňka Buriana pro výstavu ve Znojmě

Královédvorské zoo půjčilo 15 obrazů Zdeňka Buriana pro výstavu v Domě umění v Znojmě. V sobotu je galerie odvážela. Pojistná částka převážených obrazů je přibližně dva miliony korun. Ve Dvoře je největší stálá expozice Burianových obrazů, které představují vývoj života na Zemi od prvohor do čtvrtohor.

Jihomoravské muzeum plánuje výstavu Cesty do pravěku aneb ve stopách Zdeňka Buriana od 20. dubna do 20. června. Od úmrtí malíře uplyne letos 40 let. Malíř zemřel 1. července 1981. Obrazy jsou pojištěné na zhruba dva miliony korun.

„Ze Safari Parku Dvůr Králové půjčujeme na tuto výstavu 15 originálních děl. Největší s názvem Mamuti je velký 120 x 155 centimetrů a nejmenší 30 x 30 centimetrů. Obrazy autor namaloval v letech 1935 až 1981. Poslední obraz namaloval dva měsíce před smrtí,“ uvedla mluvčí Safari Parku Dvůr Králové Zuzana Boučková.

Sbírka Burianových obrazů ve dvorské Safari parku je světovým unikátem, čítá 147 děl a jsou prohlášené za kulturní památku. Burian maloval obrazy z období prvohor až čtvrtohor. Zachycoval například období, během něhož se se formovaly kontinenty, vyvinuly se první druhy rostlin, bezobratlé ryby a obojživelníci.

„V období čtvrtohor se Burian snažil zachytit zejména vývoj člověka a rozvoj savců, mamutů nebo srstnatých nosorožců. Velkou část sbírky zaujímají rovněž obrazy dinosaurů, kteří jsou typičtí pro druhohory. Žádný návštěvník tak jistě nepřehlédne malby zobrazující známé veleještěry jako například brachiosaura nebo stegosaura,“ řekla Boučková.

Zdeněk Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici na Moravě. V roce 1919 byl ve věku 14 let přijat do druhého ročníku na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl mimo jiné žákem Maxe Švabinského. Roku 1921 však školu opustil a oficiálním akademickým malířem se nestal.

Začal se živit jako ilustrátor, převážně dobrodružné literatury. Jeho dodnes známé perokresby, kvaše a tempery doprovázely knihy Eduarda Štorcha, Jaroslava Foglara a Karla Maye či Julesa Vernea.

Burian byl nesmírně pilný člověk. Celkový počet jeho prací se odhaduje na 1392 olejomaleb, 329 kvašů, temper a pastelů a 14.352 perokreseb. Burian ilustroval asi 500 knižních titulů, stejný počet povídek a asi 600 knižních obálek.

Přestože přispěl vědeckou ilustrací k popularizaci prehistorie, byl značně opomíjen. Nejen režimu se nelíbila jeho orientace na západní literaturu, aktivní působení v trampingu a sympatie k hnutí woodcraft.


ČTK