Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Dvorská zoo získala z Dánska samce pro obnovu chovu žiraf síťovaných

16. 4. 2021

Dvorská zoo získala z Dánska samce pro obnovu chovu žiraf síťovaných 0 snímků
Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal z dánské zoo v Odense samce žirafy síťované. Měl by pomoci obnovit dvorský chov žiraf síťovaných, který zoo v minulých letech cíleně utlumila. Díky dřívějším velkým úspěchům dvorských chovatelů totiž mají zdejší žirafy v evropském chovu velké množství příbuzných a hledání vhodného samce bylo složité. ČTK to dnes řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Téměř tříletý samec jménem Kiango dorazil do Dvora Králové v noci na čtvrtek po 700 kilometrů dlouhé cestě. Transport zvládl bez problémů a ihned ve čtvrtek ráno byl spojen s dvorským stádem. "V novém pavilonu si rychle zvykl. Samice se ho zpočátku bály, ale situace se velmi rychle uklidnila. Jeho první vážení ukázalo, že má 620 kilogramů," uvedl Šťastný. Dodal, že poslední mládě žirafy síťované se ve Dvoře Králové narodilo před šesti lety.

Safari park patří k nejúspěšnějším chovatelům žiraf na světě. Dvorské stádo 11 žiraf síťovaných je největší v Evropě, dále má zoo 13 žiraf Rothschildových. Základy úspěšného chovu položil transporty zvířat z Afriky v 70. letech minulého století tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. Od té doby se v zoo narodilo 267 mláďat, včetně prvního v tehdejším Československu.

Nového samce budou moci lidé vidět za příznivého počasí ve venkovním výběhu. Safari park je po koronavirové uzávěře od pondělí opět otevřený. Přístupné jsou venkovní prostory.

Chov žiraf v zajetí nabývá podle dvorských zoologů v posledních letech na větší důležitosti než kdy dřív. Mezi lety 1985 a 2015 klesl počet žiraf na světě ze 155.000 asi na 95 .000. V některých oblastech pokles činil až 95 procent. Důvodem úbytku žiraf je přeměna přirozeného prostředí, ubývání míst k pastvě, pytláctví a války. Až do sčítání žiraf v roce 2015 nebyly žirafy předmětem většího zájmu ochránců. Pro jejich rychlé mizení se následně vžilo označení tiché vymírání.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/SPDK