Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Na hřebenech Krkonoš je navzdory teplému počasí místy přes metr sněhu

1. 4. 2021

page.Name
I přes teplé a slunečné počasí v minulých dnech zůstává na hřebenech Krkonoš 90 až 140 centimetrů sněhu. Více sněhu je na závětrných svazích, žlabech a v odtrhových zónách. V Krkonoších v lavinových lokalitách nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, informovala dnes nawebuHorská služba Krkonoše.

V noci na dnešek se teploty i na horách pohybovaly nad nulou. "Během dne se bude dál oteplovat, sněhová pokrývka bude mokrá až podmáčená, a to v závislosti na nadmořské výšce, expozici a intenzitě slunečního záření," uvedla krkonošská horská služba.

V těchto místech se mohou vyskytnout laviny z mokrého mokrého sněhu a laviny základové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá, uvedli horští záchranáři.

V Krkonoších v lavinách letos zahynuli dva lidé. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. V neděli 14. března skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Po převozu do nemocnice zemřela.

Po horách se pohybuje minimum lidí. Podle vládních epidemických opatření k omezení pohybu mohou do Krkonoš jen obyvatelé z daného okresu.

Podle meteorologů bude dnes odpoledne v Krkonoších přibývat oblačnosti a večer místy přeháňky, nejvyšší denní teploty by tam měly dosahovat až 17 stupňů Celsia. V pátek bude chladněji, zpočátku oblačno, během dne polojasno až skoro jasno, večer opět přibývání oblačnosti. Noční teploty v Krkonoších klesnou lehce pod nulu, nad 800 metrů nad mořem může i sněžit. Přes den bude v Krkonoších do plus osmi stupňů Celsia, v nížinách hradeckého kraje budou nejvyšší denní teploty mezi deseti až 13 stupni Celsia.

Na východě Čech ve středu padly teplotní rekordy pro 31. března na většině meteorologických stanic, kde se měří déle než 20 let. Přes 20 stupňů bylo ve středu například v Hradci Králové, Holovousích nebo v Rychnově nad Kněžnou. Teploty šplhaly k rekordním hodnotám i na hřebenech Krkonoš. Rekord pro 31. březen padl na Labské boudě, kde bylo 13,7 stupně Celsia. V roce 1998 tam meteorologická stanice ve stejný den naměřila 12,6 stupně.

ČTK
Ilustrační foto: Facebook Malá Úpa