Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Na lyžařské svahy se nesmělo, přesto měla horská služba koho zachraňovat

15. 4. 2021

page.Name
Díky zavřeným sjezdovkám nebyly během zimy v lyžařských areálech téměř žádné úrazy. Neznamená to ale, že by Horská služba zůstala bez práce. Spoustu zásahů měli záchranáři v hřebenových partiích a ve volném terénu. Drtivá většina z nich byla navíc mnohem náročnější než zásahy na upravovaných svazích, upozornil náčelník Horské služby ČR René Mašín.Sněhové a klimatické podmínky byly letos pro zimní sporty ideální. Epidemická opatření ale nedovolila lidem užít si zimu naplno. Tvrdý lockdown se zákazem cestování mezi okresy trval 43 dnů. Sjezdovky byly otevřené sotva 14 dnů. Právě na nich dochází každoročně k největšímu počtu úrazů. Celkový počet zásahů Horské služby proto výrazně klesl. Přibylo ale personálně, časově a logisticky náročnějších výjezdů.

„Zásadně vzrostl počet běžkařů, skialpinistů i pěších turistů v terénu. Přestože hory byly do značené míry zavřené, počet zimních pátracích akcí meziročně stoupl o 23 procent. Náročnost těchto zásahů je veliká, a to jak z hlediska počtu lidí, tak i nasazené techniky a času,“ oznámil náčelník René Mašín na středeční tiskové konferenci, při které hodnotil právě skončenou zimu.

čtěte také: Matka s dcerou se ztratily cestou na Jelení louky


Během ní se objevily nové trendy. Například ten, kterému členové Horské služby pracovně říkají V teniskách na Sněžku. Zachraňovali totiž řadu turistů se zcela nevhodným vybavením, navíc v těžko přístupných místech.

Hitem se kolem Vánoc stalo bobování. Lidé ale příliš nedbali doporučení záchranářů bobovat s helmou a chráničem páteře. Počet úrazů na bobech a sáňkách vzrostl meziročně přes o 36 %.

čtěte také: V Obřím dole spadla lavina, skialpinista zemřel


Došlo také k rozmachu skialpinismu, v několika případech s tragickým koncem. Záchranáři zatím evidují pád 23 lavin. Číslo se ale po dopočítání údajů od dalších pozorovatelů může až zdvojnásobit.

„Z hlediska lavinového rizika nebyla zima mimořádná. Prudký rozvoj skialpinismu podpořený zavřením sjezdovek ale dostal do nebezpečných situací řadu návštěvníků hor. Zimní lavinová bilance je z hlediska úmrtí nejhorší od roku 1998. Bohužel vždy uvolnili lavinu lidé, kteří za to pak zaplatili životem,“ řekl lavinový preventista Horské služby Pavel Cingr.

Letošní počet úmrtí pod lavinami je nejhorší za posledních 23 let.

čtěte také: Žena zavalená lavinou podlehla těžkým zraněním


Práci v zimě záchranářům komplikoval i covid-19. Ze 110 stálých zaměstnanců Horské služby ho prodělalo 40 procent. Díky nasazení dobrovolných členů se ale nestalo, že by neměl kdo zasahovat u zraněných lyžařů či turistů.

Horská služba očekává, že léto bude v horách ještě náročnější než loni. Tehdy záchranářům stoupl počet zásahů o 10 procent na 2704. Také nyní se očekává zvýšený zájem Čechů o tuzemskou dovolenou, tedy i o hory.

„Pokud bych měl odhadovat, tipnu si, že na konci letní sezóny budeme někde u čísla kolem tří tisíc zásahů. Počítáme s tím, přizpůsobili jsme tomu přípravu, jsme nachystaní,“ dodal náčelník Horské služby René Mašín.

čtěte také: V teniskách a teplácích na Sněžku nedošli


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Tomáš Novák/Horská služba Krkonoše