Úterý

16. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Těžaři kácí nebezpečné stromy podél cest

22. 4. 2021

page.Name
Kácením podél silnice mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem pokračuje odstraňování nebezpečných stromů. Cílem je snížit riziko škod na zdraví a majetku, tvrdí ochránci přírody.

Lesníci Správy Krkonošského národního parku pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů u silnic a turistických cest. Nebezpečné stromy pak nechají pokácet.

V národním parku je přes tisíc kilometrů turistických cest, účelových komunikací a silnic. Velká část vede lesními porosty. „Poblíž cest pak vlivem gradace podkorního hmyzu (zejména lýkožrouta smrkového) nebo v důsledku jiných faktorů (např. sucha) mohou být potenciálně nebezpečné stromy,“ uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Lesníci se snaží rizikové stromy vyhledávat a podle finančních možností je každoročně asanovat. „Zároveň se ale snažíme, aby z blízkosti silnic a cest zmizely opravdu jen vskutku nebezpečné stromy. Klademe důraz na to, aby stromy blížící se konci svého života a případně jejich torza, která nepředstavují akutní nebezpečí, v lese zůstaly jako biotopové stromy, ve kterých nacházejí domov různé druhy ptáků, hmyzu i hub,“ upřesnil Radek Drahný.

(pac, tz-spk)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Správa KRNAP