Na hřebenech Krkonoš napadlo čtvrt metru sněhu, celkem ho je až 110 cm
3. 5. 2021

Na hřebenech nejvyšších českých hor Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin čtvrt metru sněhu. Celkem na hřebenech leží 70 až 110 centimetrů sněhu. V Krkonoších nadále platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice, uvedla v pondělí na svém webu Horská služba Krkonoše. Teplota se dnes na hřebenech pohybovala kolem minus pěti stupňů.
"Za posledních 24 hodin se prudce ochladilo, čímž vznikla na povrchu krusta. Na ni napadlo na hřebenech hor 25 centimetrů nového sněhu," uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích. V polohách pod 1100 metrů nad mořem je sněhová pokrývka vlhká až podmáčená.
Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. "Je možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.
(ČTK)
Foto: Horská služba
Mohlo by vás také zajímat
Záchranáři z Krkonoš vyhráli závody horských služeb v Rumunsku
Začala stavba dalšího úseku Labské cyklostezky mezi Stanovicemi a Žirčí
Záchrana v lize zpečetěna. Kara i potřetí porazila Strakonice
Nejoblíbenější učitelkou v Česku je Daniela Krátká z trutnovské lesárny
Horští záchranáři si v Krkonoších připomněli 110. výročí úmrtí Hanče a Vrbaty