Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Opravený hrad v sobotu nabídne nové expozice i rytířské souboje

25. 5. 2021

page.Name
Hrad Vízmburk v lesích u Havlovic připravuje po rozsáhlé rekonstrukci na tuto sobotu slavnostní otevření. Součástí akce bude také kulturní program. Hrad byl veřejnosti zpřístupněn na začátku května.

Zásadní rekonstrukce pozůstatků hradu začala loni v březnu a skončila v prosinci, vyšla téměř na 18 milionů korun, většinu pokryla evropská dotace. Letos vznikly za 600 000 korun nové expozice, které návštěvníci uvidí poprvé.

„Expozice se dotvářejí ještě tento týden. Slavnostním otevřením hradu chceme završit třináctileté období obnovy této památky,“ uvedl Jaroslav Balcar z Občanského sdružení Vízmburk. Hrad patří státu, sdružení je nájemcem. Vstupné na sobotní akci pro dospělého bude 100 korun, děti zaplatí 50 korun.

Nové expozice mají za cíl přiblížit návštěvníkům historii hradu a také historii archeologického výzkumu na hradě a činnost sdružení. Pozůstatky hradu ze 13. století objevil v roce 1972 pod vrstvou hlíny archeolog Antonín Hejna. O existenci hradu se sice vědělo, ale nikdo neměl tušení, jak byl rozsáhlý. To ukázal až následný archeologický výzkum. Dobový tisk hrad nazýval podkrkonošskými Pompejemi, protože pod nánosy zeminy se dochovaly zdi místy až do výšky osmi metrů. Od roku 2008 obnovuje památku Občanské sdružení Vízmburk.

Expozice jsou tematicky rozdělené, například v jedné místnosti se návštěvníci dozvědí o historii hradu, v jiné, jak se žilo na hradě v první polovině 15. století. Návštěvníci uvidí také repliky zbraní, keramiky či maketu hradu. „Součástí expozice budou také vystavené originální architektonické prvky, které se na hradě našly,“ řekl Balcar.

Expozice jsou ve třech sklepeních, v místnostech východního a jižního paláce. V západním objektu je expozice věnovaná turistické naučné stezce po zhruba 20 historických místech česko-polského pomezí, které mají vztah k událostem z období husitských válek. Prohlídka expozic v doprovodu průvodce by neměla trvat déle než tři čtvrtě hodiny.

Oprava hradu je součástí česko-polského projektu Po stopách společné středověké historie. Projekt má přiblížit období husitských válek. Součástí projektu bude také zmíněná česko-polská naučná stezka.

Stavbaři loni zabezpečili pozůstatky hradu, opravili a zastřešili obvodovou zeď a objekty při obvodu hradu. Od roku 2013 byla takto zabezpečena pouze asi čtvrtina, zbytek byl zastřešen provizorně. Opravili také sklepy a zpřístupnili hradní věž. Opravy hradu tímto ale nekončí. Sdružení má v plánu v následujících pěti letech ještě zajistit skálu naproti stánku a obnovit na dvou místech hradby, to vše asi za milion korun, nyní řeší, jak bude práce financovat.

Památka bude v květnu a v červnu přístupná o víkendech, o letních prázdninách denně od 10:00 do 18:00. Vstup do hradu je zpoplatněn formou příspěvku na údržbu a opravy dalších částí hradu, dospělý zaplatí 70 korun a dítě 40 korun. Podrobnější informace jsou na webu.

ČTK
Foto: Miloš Šálek