Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Pokuty 100 tisíc korun za jízdu po Krkonoších motocyklisté zaplatili

13. 5. 2021

page.Name
Čtyři motocyklisté, kteří loni 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších, již pokuty, každý ve výši 100 tisíc korun, zaplatili. ČTK to dnes řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný. Pokuty dostali ve správních řízeních od Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Do letoška pokuty postupně nabyly právní moci. Šlo o nejvyšší možnou sankci.

"Šlo o velmi závažný přestupek, motocyklisté se pohybovali v nejcennějších lokalitách Krkonoš," řekl již dříve Drahný. Motocyklisté podle správců parku projeli téměř celé Krkonoše, pohybovali se především v nejpřísněji chráněné zóně KRNAP mezi Horními Mísečkami a Obřím dolem. Projeli i Krakonošovou zahrádkou pod Studničnou horou. Strážci s policisty jednoho pachatele zastihli u hřebenové Luční boudy, zbytek skupiny v okamžiku, když přijížděli do cíle jízdy na parkovišti na Horních Mísečkách.

"Rozjezdili ty nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu první zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného," uvedl loni ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Pokuty, které pachatelé přestupků dostávají, nejsou příjmem Správy KRNAP. Polovina jde obci, na jejímž katastru se přestupek stal, přičemž obec jej musí použít na zlepšení kvality života v obci. Druhou polovinu dostane Státním fond životního prostředí, který zajišťuje financování projektů, jako například Zelená úsporám či Dešťovka, uvedl dříve Drahný.

V Krkonoších podle správců parku přibývá porušování zákazu pohybu v klidových územích národního parku a přestupků proti návštěvnímu řádu chráněného území. Počet pokut uložených na místě stoupá. Přibývá také přestupků, které se daří vyřešit. Strážci parku loni uložili 65 pokut v celkové výši 80.600 korun a právníci odboru státní správy vyřešili 58 správních řízení a uložili pokuty ve výši 1,3 milionu korun.

čtěte také: Řidič skútru napadl strážce národního parku


ČTK

Foto a Video: Správa KRNAP